کد خبر : 58888

رئیس قبیله چروکی از جیپ خواست که دیگر از نام این قبیله برای خودروهای شاسی بلند خود استفاده نکند.

 به گزارش خودروتک به نقل از سایپانیوز، چاک هوسکین جونیور Chuck Hoskin Jr رئیس ملت چروکی از جیپ می‌گوید، افتخاری نیست که نام قبیله آنها روی یک خودرو حک شود و جیپ هم در پاسخ گفته است از گفت‌وگوی محترمانه و باز با ملت چروکی و رئیس آن قبیله استقبال می‌کند.اما حالا 45 سال است که دیگر نام گرند چروکی با نام و نشان جیپ گره خورده و حداقل دو محصول جدید بلندقامت این برند را با چروکی می‌شناسند.

حتی اگر از حالا هم دیگر این نام روی محصولات جدید گذاشته نشود، با شنیدن نام چروکی مردم دنیا یاد جیپ می‌افتند و شاید خیلی‌ها هیچ ایده‌ای ندارند که این نام از قبیله‌ای سرخ پوستی الهام گرفته شده است. در حقیقت گرند چروکی پرفروش ترین محصول برند جیپ به حساب می‌آید که شاسی بلند تمام قامت است و در نامگذاری شاسی بلند اندازه متوسط آن واژه گرند به کار نرفته است.

چاک هوسکین جونیور در درخواست خود گفته است: «من فکر می‌کنم به روز یا عصری از تاریخ در این کشور رسیده‌ایم که هر دو بنگاه اقتصادی و تیم‌های ورزشی باید استفاده از نام‌های آمریکایی‌های بومی خودداری شود؛ اطمینان داریم که نیت آنها خوب بوده اما برای ما افتخار نمی‌آورد که نام ما در پهلوی یک خودرو حک شود.» این اظهار نظر را ابتدا کار‌اند درایور Car and Driver انتشار داد و در سی ان بی سی هم منتشر شد.

 

 

هوسکین انتظار ندارد که یک شبه این نامگذاری کنار گذاشته شود اما می‌گوید ملت چروکی استفاده از نام خود را نمی‌پذیرد و نمی‌بخشد.در مصاحبه با سی ان بی سی رئیس قبیله چروکی گفت: «در مورد کمپانی جیپ، نوع نگاه آنها این است که چند دهه از این نام استفاده کرده‌اند و نیت آنها خیر بوده و باورشان این بوده که برای مردم چروکی افتخار به وجود می‌آورند. اما من موافق نیستم، قبیله ما مدتی طولانی تر با این نام شناخته شده است،‌ این نام برای قبیله ما پیش از تاریخ نگاشته شده بشر وجود داشته است.» جیپ هم که از گفت‌وگو و حل اختلاف به روش احترام آمیز استقبال کرده، می‌گوید در انتخاب نام وسواس زیادی به خرج می‌دهد و این نام را به پاسداشت «نجابت،‌ دلاوری و غرور» این ملت انتخاب کرده است.

 

 

بعد از انتشار این خبر، به این قبیله پیشنهاد شده است استفاده‌کنندگان از نام این قبیله «حق استفاده از نام» را به شکل مالی جبران کنند که رئیس این قبیله آن را «دردسرساز» توصیف کرده و گفته است: «مشوق‌های مالی و هر آنچه که ماهیتی مشابه آن داشته باشد، چاره‌ای برای رفع مشکل اصلی نیست.» مشکل اصلی استفاده از نام نژادها و کلیشه‌سازی و ایجاد کاراکتر‌های کارتونی و مضحک است و بسیاری از کمپانی‌ها و تیم‌های ورزشی نیز با این عقیده موافق هستند و به تدریج استفاده از این نام‌گذاری‌ها را متوقف خواهند کرد.جیپ از سال 1992 نسل جدید خودروی شاسی بلند تمام قامت خود را گرند چروکی گذاشته بود که سه ردیف صندلی دارد. استفاده از نام چروکی در جیپ هم از سال 1974 شروع شد. از سال 2002 استفاده از این نام متوقف شده بود اما دوباره از سال 2013 از سرگرفته شد.

 

 

 

 

ارسال نظر

بیشتر
دیگر رسانه ها