کد خبر : 58737

دومین خودروساز ژاپن از لحاظ تعداد فروش، شرکت هوندا است و قرار است از ابتدای ماه آوریل (۱۲ فروردین) تاکاهیرو هاچیگو Takahiro Hachigo، مدیر عامل این شرکت جای خود را به توشیهیرو میبه Toshihiro Mibe رئیس آر‌اند دی این شرکت بدهد.

به گزارش خودروتک به نقل از سایپا نیوز ، میبه ۵۹ساله که از سال ۲۰۱۹ رئیس واحد تحقیق و توسعه شده، از سال ۱۹۸۷ به هوندا پیوسته و هاچیگو را در اصلاحات ساختاری این شرکت در توسعه موتور و کسب‌وکار قوای محرکه همراهی کرده است. میبه هم در یک کنفرانس خبری با تاکید بر نیاز شدید هوندا به دگردیسی بزرگ با سرعت زیاد گفته بود: «ما چاره‌ای نداریم جز آنکه از نگاه‌های بیرون سازمانی بهره‌مند شویم و حتی به اتحاد احتمالی فکر کنیم و بدون تردید تصمیم بگیریم.»

 

منظور وی از این دگردیسی حضور غول‌هایی مثل تسلا، اَپل و آمازون در عرصه رقابت در خودروهای تمام‌برقی است و منظور او از تصمیم‌های بدون تردید، این است که تا دیر نشده، تغییرات بنیادی لازم در هوندا اتفاق بیفتد تا در رقابت در دنیای خودروهای تمام برقی، جا نماند. هاچیگو هم در این کنفرانس خبری گفته است که «به آینده چشم دوخته و اینکه هوندا باید در چه جهتی حرکت کند» و دلیل انتخاب میبه را تخصص وی در فناوری‌های مرتبط با محیط زیست و انرژی و اهتمام وی به تغییرات بنیادی برشمرده است.

البته هاچیگو به‌عنوانی عضوی از اعضای هیات‌مدیره هوندا باقی می‌ماند فقط مدیر عاملی را به میبه می‌سپارد. هوندا از دیرباز به تولید موتورهای احتراق داخلی (درون سوز) با مصرف سوخت بهینه معروف و شناخته شده است؛ اما از ماه آگوست سال ۲۰۲۰ اولین خودروی تمام باتری خود را به تولید انبوه رساند. در برنامه‌های بلندمدت هوندا، تولید خودروهای هیبریدی قابل شارژ با پریز و خودروهای هیدروژنی (با پیل‌های سوختی) تا سال ۲۰۳۰ بیش از دو سوم محصولات را تشکیل خواهد داد.

با این حال هوندا در عرصه برقی‌سازی خودروها، از قافله رقبا عقب‌تر است. به گفته تاکاکی ناکانیشی Takaki Nakanishi مدیر عامل موسسه تحقیقاتی ناکانیشی «با تغییر مدیر عاملی به میبه، شخصی که در فناوری‌های برقی شدن وسایل نقلیه سابقه درخشانی دارد و نقش مهمی در مذاکرات با خودروسازان جهانی ایفا کرده است، فرصت خوبی است که هوندا برقی‌سازی خود را شتاب ببخشد.» هاچیگو در طول ۶ سالی که مدیر عامل هوندا بوده، با ترکیب برخی از عملیات در تولید خودرو با تولید موتورسیکلت، فرآیند توسعه خودرو را ساده‌تر کرده است.

همچنین از مهم‌ترین دستاوردهای وی کاهش هزینه با ساده‌سازی خط تولید مدل هوندا و ادغام کارخانه‌های داخلی و خارجی بوده است. هاچیکو همچنین شراکت با جنرال موتورز آمریکا برای تولید خودروهای برقی و خودران‌ها را بسط داده است. برای تمرکز روی فناوری‌ها با آلایندگی صفر، هوندا اعلام کرده است که دیگر در تامین موتورهای خودروها در مسابقات فرمول یک قهرمانی فیا در پایان فصل ۲۰۲۱ مشارکت نخواهد داشت.

 

ارسال نظر

بیشتر
دیگر رسانه ها