کد خبر : 46160

شرکت چینی فعال در تاکسی های اینترنتی در حال برنامه ریزی برای ناوگان یک میلیون دستگاه روبوتاکسی تا سال 2030 است.

به گزارش خودروتک به نقل از سایپانیوز، غول تاکسی های اینترنتی چین،‌ «دیدی چوشینگ»، برای داشتن ناوگان 1 میلیون دستگاه خودران (خودروی بدون نیاز به راننده) تا سال 2030 در حال برنامه ریزی و سرمایه گذاری است.  

«دیدی» در حال توسعه فناوری های خودروهای خودکار و بدون نیاز به راننده است که در اصطلاح به آن تاکسی های رباتی یا روبوتاکسی می گویند. قائم مقام عملیاتی دیدی، منگ چینگ در یک کنفرانس اینترنتی برگزار شده به میزبانی روزنامه ساوث چاینا پست گفته است که در حال حاضر دیدی از لحاظ تعداد خودروهای فعال در عرصه تاکسی های اینترنتی با در اصطلاح ride-hailing‌ با کمبود شدیدی رو به رو است.

با نگاهی به آینده این شرکت 500 میلیون دلار سرمایه گذاری برای توسعه خودران ها جذب کرده است که سردسته سرمایه گذارن را گروه بانکی سافت بانک تشکیل می دهند. خودران هایی که این شرکت تولید خواهند کرد ابتدا در پکن،‌ شانگهای و شنژن و سپس به خارج از مرزهای چین خواهند رفت.

خودروسازان و شرکت های الکترونیکی،‌ کامپیوتر و اینترنتی میلیاردها دلار در عرصه خودران ها سرمایه گذاری کرده اند و غول هایی مثل تسلا،‌ آلفابت [کمپانی مادر و صاحب گوگل] شرکت وایمو را در این خصوص تأسیس کرده و اوبر هم که یکی از بزرگترین تاکسی های اینترنتی در دنیا است.

تحلیل گران صنعت راه درازی را برای کسب اعتماد کامل مردم به خودران ها پیش بینی می کنند اما منگ از شرکت دیدی می گوید که با همکاری گروه خودروسازی بائیک تا سال 2025 خودران ها را به تولید انبوه می رساند.

استارت آپ ویراید WeRide‌در شهر گوانگژو همین حالا 40 روبوتاکسی در حال عملیات دارد و 60 خودروی آزمایشی هم در حال گذران تست ها و پژوهش ها هستند. حامی این استارت آپ سه ساله سه غول نیسان، رنو و میتسوبیشی هستند. بایدو Baidu‌ هم از ابتدای 2020 خدمات روبوتاکسی را در شهر جنوبی چانگشو شروع کرده است.

 

ارسال نظر

بیشتر
دیگر رسانه ها