کد خبر : 39829

عوامل مختلفی باعث شده که قیمت بنزین در آمریکا روند نزولی پیدا کند که مهمترین آن شیوع کرونا و جنگ قیمت نفت بین عربستان و روسیه است.

به گزارش خودروتک به نقل از سایپانیوز، نمی توان کاهش قیمت بنزین در آمریکا را به کاهش تقاضا نسبت داد، چون چنین اتفاقی نیفتاده است. آن چه در حقیقت اتفاق افتاده، ترمزی است که چین گرفته و جنگی است که بین روسیه و عربستان بر سر قیمت نفت در گرفته است.

چون نه روسیه نه عربستان حاضر به کاهش عرضه نیستند، بازار هم که برای این مازاد ظرفیت ندارد، امکان کاهش بیشتر قیمت بنزین در آمریکا هنوز وجود دارد.

این خبر شاید به طور موقت برای رانندگان خوشحال کننده باشد چون دستمزد آنها در چند دهه گذشته افزایش نیافته است. اما به احتمال زیاد این خوشحالی دیرپا نیست برای این که عواقب اقتصادی، رویدادهایی مثل ترمز اقتصادی در چین آثاری مخرب دارند که کمی دیر خود را نشان می دهند. وقتی چرخ اقتصاد کند می شود، رکودی ایجاد می کند که ضررهای آن بیشتر از مشتی دلار است که با ارزان شدن مختصر بنزین عاید رانندگان می شود.

این موقعیت فعلی، سابقه تاریخی ندارد که بتوان بر اساس آن پیش بینی کرد. آن چه در حال حاضر مشاهده می شود این است که تولید کنندگان نفت خام به بازاری پمپ می کنند که خریداری ندارد. حالا این ماجرا همراه شده با شیوع ویروسی که بزرگترین ضربه آن به سفر و گردشگری است. آن هم به شکلی که هرگز سابقه نداشته است.

بین ماه مارس 2020 تا اوت 2021، بر اساس تحلیل های استاندارد چارترد 1.4 میلیارد بشکه نفت در انبارها ذخیره خواهد شد. برای مقایسه، این حجم نفت می تواند 88 هزار استخر مسابقات المپیک را پر کند. یعنی اگر این استخرها را کنار هم بچینید می تواند از نیویورک تا سانفرانسیسکو [از شرق به غرب آمریکا] امتداد پیدا کند.

بازارهای نفت هر چقدر فریاد می کشند که سیل نفت را به بازار جاری نکنید، اما انگار گوشی در اوپک بدهکار نیست. حالا هر چقدر هم که قیمت بنزین ارزان شود، اگر باری نباشد که راننده ببرد، این ارزان شدن بنزین چه فایده ای خواهد داشت؟

 

ارسال نظر

بیشتر
دیگر رسانه ها