کد خبر : 37343

ب ام و نسل بعدی مینی را به خاطر خروج انگلستان از اتحادیه اروپا به تعویق انداخت.

به گزارش خودروتک به نقل از سایپانیوز، ب ام و تعویق در ارائه نسل بعدی مینی را کاهش هزینه و ابهام های موجود در روابط تجاری بریتانیا با اتحادیه اروپا بعد از برگزیت اعلام کرد و با این کار تصمیم سازی در بخش سرمایه گذاری بلند مدت را دشوارتر کرد.

ب ام و، خودروساز آلمانی که سه نسل از خودروهای مینی را بعد از تصاحب این برند انگلیسی در سال 1994 از گروه روور توسعه و تکوین داده است و هر نسل را تا 6 سال حفظ کرده اکنون این خبر را اعلام کرده است که تا روشن تر شدن اوضاع دست نگه خواهد داشت.

مدل فعلی مینی در سال 2014 به بازار عرضه شده بود که روی پلتفرم UKL1 طراحی شده بود. «ماکسیملیان شوئبرل» سخنگوی ب ام در مصاحبه با رویترز گفته است: «طول عمر این پلتفرم افزایش داده شده؛ دلیل آن هم هزینه ها و به خاطر برگزیت [خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا] است.»

فشارهای زیادی روی خودروسازان آلمانی است که منابع خود را آزاد کنند تا بتوانند بار سرمایه گذاری های عظیم نسل بعدی خودروهای برقی با آلایندگی نزدیک به صفر، خودروهای هیبریدی و خودروها متصل [به شبکه های اینترنتی] Connected vehicles را به دوش بکشند.

سیاست گذاری ها به خودروسازان دیکته می کرد که باید موتورهای درون سوز برای خودروهای شهری را گسترش دهند، غافل از این که گرایش و تمایل مردم به سمت خودروهای اس یو وی [شاسی بلند و خودروهای دشت و دمن] با اشتهای زیادی افزایش یافت. از سویی قانونگذاران در عرصه آلاینده های خودرو هر سال پای خود را روی خره خره خودروسازان بیشتر فشار می دهند تا اصلاحات با هزینه های گزاف را در برنامه های خود برای کاهش آلاینده ها بگنجانند. برای همین عرضه و تقاضا روند متناسبی را طی نکرده اند.

قوانین ضد آلاینده ها و فشار هزینه ها، همین حالا هم اُپل و وکسهال را وادار کرده که دو مدل آدام و کارل را از رده تولید خارج کنند. سال گذشته هم فروش مینی با 4.1 درصد کاهش به 346,639 دستگاه رسید و در ماه دسامبر که بهترین زمان فروش بود، 18 درصد افت نشان داد.

در ماه مارس سال 2019، ب ام و اعلام کرده بود که نیاز دارد 12 میلیارد یورو [معادل 13.3 میلیارد دلار] تا سال 2022 صرفه جویی در هزینه ها داشته باشد و بخشی از آن را باید از راه افزایش بهره وری انجام دهد. برای رسیدن به این هدف، ب ام و باید تولید 50 درصد از موتورها و ترکیب گیربکس موجود را متوقف سازد و از هزینه های توسعه و تکوین مدل های جدید بکاهد.

یروگن پیپر Juergen Pieper ، تحلیلگر مؤسسه متزلر Metzler  در مصاحبه با رویترز توسعه و تکوین هر پلتفرم برای ارائه خودروی جدید 1 میلیارد یورو هزینه در بخش تحقیق و توسعه به وجود می آورد و بازگشت این سرمایه گذاری فقط 6 سال وقت دارد.  

به همین دلیل است که اکثر خودروسازان علاقه دارند بخش های دیده نشدنی خودرو را تا جایی که امکان دارد در نسل بعدی خودرو حفظ کنند.

در حال حاضر برند مینی متعلق به ب ام و، در دو شهرهای «آکسفورد» انگلیس و «بورن» هلند تولید می شوند و هر گونه تغییر در این خودرو یا ارائه نسل جدید، مستلزم روزآمدی این کارخانه های تولیدی هم هست. ب ام و هم می گوید تا زمانی که ابهامات خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا رفع نشود، از سرمایه گذاری در مقیاس بزرگ خودداری می کند.

اولیور زیپسه مدیر اجرایی ب ام و سال گذشته گفته بود: «اگر تعرفه ها بین صفر تا 5 درصد باقی بماند، تغییر جدی در مدل کسب و کار نخواهیم داشت. و منظور وی وضعیت کارخانه آکسفورد به عنوان کانون صادرات مینی به سرتاسر جهان بود.

بعد از خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، اگر تعرفه های ورود و خروج به این کشور تغییر کند، بی ام و ناچار می شود تولید مینی خود را بیشتر در کارخانه هلند متمرکز کند.

ب ام و در سال 2018 در هلند 211,660 دستگاه مینی تولید کرد که 39 درصد بیشتر از سال 2017 بود. با استفاده از قرارداد VDL Nedcar کمپانی ب ام و، خودروهای X1، مینی هاچبک، مینی سقف تاشو و مینی کانتریمن را در کارخانه هلندی خود می سازد.

کارخانه ب ام و در آکسفورد انگلستان 234,501 دستگاه مینی در سال 2018 تولید کرد.

 

ارسال نظر

بیشتر
دیگر رسانه ها