کد خبر : 32474

نمایندگان پارلمان فرانسه در تلاشند مدیرعامل پیشین شرکت خودروسازی «رنو – نیسان» را به این کشور بازگردانده تا محاکمه شود.

به گزارش خودروتک به نقل از ایرنا ،پس از گذشت یک‌سال از زمان بازداشت «کارلوس گوسن» مدیرعامل پیشین شرکت فرانسوی - ژاپنی«رنو - نیسان» که اکنون در ژاپن زندانی است، شبکه تلویزیونی فرانس ۲۴ فرانسه امروز(یکشنبه) اعلام کرد، نمایندگان پارلمان فرانسه امیدوارند دولت این کشور، گوسن را به پاریس بازگردانده تا او را محاکمه کنند.

۲۸ آبان سال گذشته (۱۹ نوامبر) مدیرعامل شرکت خودروسازی «رنو-نیسان» در ژاپن به اتهام فساد مالی تفهیم اتهام و بازداشت شد. او متهم به اعلام نکردن بخشی از درآمد شرکت است. همان زمان،‌ با اعلام بازداشت گوسن، ارزش سهام رنو در پاریس بیش از 10 درصد کاهش یافت.

گوسن بعد از اینکه افشا شد از سال ۲۰۱۱ به مدت پنج سال نزدیک به ۳۸ میلیون یورو از درآمد خود را اعلام نکرده بود، تحت پیگرد قانونی نظام قضایی ژاپن قرار گرفت.

بعد از این رسوایی‌های مالی بود که اول آذرماه سال گذشته، هیات مدیره شرکت رنو-نیسان با رای قاطع، او از مقامش برکنار کرد.

بازداشت گوسن، افزون بر تأثیرگذاری بر اتحاد ۲۰ ساله نیسان و رنو به عنوان یکی از نمادهای اصلی همکاری پاریس و توکیو، روابط فرانسه و ژاپن را نیز خدشه‌دار کرده است.

بررسی فساد مالی گوسن یکی از محورهای اصلی گفت‌وگوی رئیسان جمهوری فرانسه و ژاپن در نشست اخیر گروه ۲۰ در اوزاکای ژاپن بود.

گوسن چندی پیش، مدیران نیسان را به توطئه‌چینی علیه خود متهم کرد. او در گفت‌وگو با روزنامه اقتصادی «نیکی» ژاپن گفته بود، قربانی «یک توطئه» شده است. گوسن «توطئه و خیانت» برخی مدیران شرکت در یکپارچه‌سازی پروژه‌های خود بین رنو و نیسان را محکوم کرد.

روزنامه «لو پاریزین» فرانسه نیز پیشتر نوشته بود، گوسن با اتهام نقض اعتماد و سوءاستفاده مالی مواجه است و باید دستکم تا دهم مارس(۲۰ اسفند) ۲۰۱۹ در بازداشت باقی بماند.

ارسال نظر

بیشتر
دیگر رسانه ها