کد خبر : 29924

شرکت دایملر آلمان صدها هزار خودروی مرسدس بنز دیزل خود را برای کنترل میزان آلایندگی فراخواند.

 به گزارش خودروتک به نقل از ایرنا، گروه خودرو سازی دایملر آلمان از سوی آژانس خودرو وزارت حمل و نقل این کشور موظف شد تا مشکل آلایندگی موتور در صدها هزار خودروی دیزل تولیدی خود را رفع کند.

به گزارش روز شنبه شبکه یورو نیوز گروه خودروسازی دایملر آلمان با تأیید این خبر اعلام کرده هر چند از این دستور مقام‌های آژانس خرسند نیست، اما با آنها همکاری می‌کند. این فراخوان مربوط به خودروهای موجود در اروپاست و دست کم 260 هزار مورد آن به خودروهای ون مدل «اسپرینتر» تولید شده تا پیش از ماه ژوئن سال 2016 مربوط می شود.

آژانس خودرو وزارت حمل و نقل آلمان در اوایل ماه جاری میلادی تحقیقاتی را درباره استفاده دایملر از یک نرم‌افزار غیرقانونی روی موتورهای او. ام. 651 آغاز کرده است.

گروه دایملر در این پرونده به این مظنون است که با نصب این نرم‌افزار روی مدل‌های دیزل آزمایشی خود در آزمایشگاه، میزان آلایندگی آنها را کمتر از حد واقعی نشان داده است. موتورهای او. ام. 651 معمولا استاندارد موسوم به «یورو5» را رعایت می‌کنند.

دایملر که پیش از این نیز مجبور به صدور فراخوان برای 700 هزار خودرو مرسدس بنز شامل 300 هزار خودرو در آلمان شده بود، می‌گوید کاربرد نرم‌افزار مورد نظر غیر قانونی نیست زیرا هیچ گونه «تغییر منفی» در میزان آلایندگی موتور ایجاد نمی‌کند. با این حال این غول خودروسازی آلمان خودروهای مشکل دار را با روند بسیار کندی فراخوانده و سامانه مخصوص ترمیم نرم‌افزار در موتور را روی آنها نصب می‌کند.

این در حالی است که اگر ادعای این آژانس تأیید شود، چهار مسئول ارشد دایملر در ارتباط با این پرونده در مظان اتهام قرار خواهند گرفت.

تحقیق درباره تقلب خودروسازان در آلمان از سال 2015 با کشف تقلب فولکس‌ واگن در نشان دادن آلایندگی موتور خودروهای تولیدی این شرکت آغاز شد. در آن زمان حدود 11 میلیون خودرو شامل 2.5 میلیون خودرو در آلمان، دارای چنین مشکلی بودند.

 

ارسال نظر

دیگر رسانه ها