کد خبر : 26308

اختصاصی خودروتک؛

خودرو سازان محدودی دردنیا وجود دارند که توان فنی لازم برای خلق اثری هنری و جاودان را در خود دارنداما بخش قابل توجهی از اخبار دنیای ماشین‌ها را به خود اختصاص داده‌اند. بازار خودروهای لوکس که در محدوده کمتری قرار دارند پس از دوران بحران مالی خودرو‌سازان افزایش یافت و افراد تمایل بیشتری نسبت به خرید خودروهای لوکس شاسی‌بلند با عملکرد بالا نشان دادند .

به گزارش خودروتک ، به نظر می‌رسد بعد از سال ۲۰۱۵ با هجوم خودرو سازان به سمت ساخت شاسی‌بلند‌های جدید میزان فروش این خودروها وارد فاز جدیدی شده و با کاهش مواجه شده است.

این کاهش در برخی برند‌ها محسوس بوده است که زنگ هشداری برای شرکت‌های سازنده به حساب می‌آید. تمام گزارش‌ها حاکی از این است که بازار خودروهای لوکس که قیمت بالایی دارند با کاهش مواجه شده است و در رابطه با خودروهای ۱۰۰ تا ۲۰۰ هزار دلاری این کاهش به ۱۰ تا ۱۵ درصد هم می‌رسد و در رابطه با محدوده قیمت‌های پایین‌تر تغییر تمایل بین افراد باعث شده است که به خودروهای بنزینی رغبت بیشتری داشته باشند تا خودروهای لوکس دیزل.

در رابطه با سوپر اسپورت سازان اما این موضوع بسیار حیاتی است چرا که رقابت بسیار سختی بین آنها وجود دارد و افراد ترجیح می‌دهند بابت خودرویی هزینه کنند که شتاب و سرعتی اعجاب آور داشته باشد و مجموعه داران مطرح دنیا خرید چنین خودروهایی را نوعی سرمایه‌گذاری می‌دانند و در برخی موارد بعد از چند سال با قیمتی بسیار بیشتر همان خودرو را واگذار می‌کنند.

به نظر می‌رسد رقابت میان خودروهای سوپراسپورت در آینده باعث خواهد شد که تغییراتی در این حوزه ایجاد شود به نظر می‌رسد خودروهای خیابانی و تولیدی به مرز سرعت و شتاب رسیده‌اند و ظهور خودرویی برتر و بهتر نیاز به زمان بیشتری نسبت به گذشته خواهد داشت و در این میان خودروسازانی که از نظر دامنه قیمت حدود ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار دلار قیمت دارند و در تعداد بیشتری خودرو تولید می‌کنند (حداقل ۵۰۰ دستگاه) موفق‌تر خواهند بود چرا که سرعت و شتاب این خودروها رکورددار نخواهد بود و عامل خرید این خودروها داشتن رکورد در نظر گرفته نمی‌شود بلکه طراحی خارق العاده و خیره‌کننده و در عین حال عملکرد سوپر اسپورتی خودرو مد نظر قرار می‌گیرد.

افرادی که به سراغ خرید خودرویی مانند بوگاتی می‌روند افراد خاصی هستند که حاضرند برای داشتن چنین غولی چند میلیون دلار هزینه کنند اما استفاده از این غول جنبه مصرفی و سواری به هیچ عنوان نخواهد داشت ولی لامبورگینی اونتادور و خودروهایی در همین محدوده قیمت در فروش موفق‌تر بوده‌اند و لامبورگینی در سال ۲۰۱۵ این افزایش قابل توجه فروش را جشن گرفت. عوامل مختلفی باعث می‌شود تا بازار خودروهای لوکس تحت تاثیر قرار بگیرد و نزدیک شدن رخ خودروها و رکوردهای آنها که در حد چند هزار ثانیه می‌شود نمی‌تواند مشتریان را به سمت خود هدایت کند.

در این اوضاع پر‌رقابت و البته با دامنه محدود خودرو سازانی موفق خواهند بود که مزیت رقابتی ویژه‌ای را ارائه کنند. این خودروهای فوق لوکس و پر‌سرعت باعث می‌شوند که رسانه‌های دنیا به پوشش اخبار این برند و شرکت‌های اصلی آنها بپردازند و این موضوع به نوعی باعث می‌شود که خودرو ساز اصلی در حاشیه این موج رسانه‌ای محصولات با قیمت متوسط خود را نیز ارائه کند. در رابطه با بوگاتی که از سوی فولکس واگن ارائه می‌شود و زیر نظر این برند فعالیت دارد همراه با نام بوگاتی نام فولکس واگن هم مطرح می‌شود و این در حالی است که فولکس واگن خودروهایی با قیمت متوسط را در تعداد بسیار بالا تولید می‌کند و از مزایای خبری بوگاتی استفاده لازم را می‌کند.

پیش از این تصور می‌شد که خودروهای سوپر اسپورت خیابانی نمی‌توانند از پس قوانین سختگیرانه مربوط به آلایندگی و مصرف سوخت سربلند بیرون بیایند اما در سال ۲۰۱۷ همچنان این خودروها تولید می‌شود و با موتورهای عظیم‌الجثه خود همچنان در خیابان‌ها غرش کنان در حرکت هستند. در برخی مدل‌ها هم استفاده از موتورهای هیبریدی مطرح شده است که فراری در صدر آنها قرار دارد. خودروهای سوپر اسپورت از فناوری‌های پیچیده‌ای استفاده می‌کنند و همچنین فلزات و مواد کامپوزیتی که در آنها استفاده می‌شود قیمت بسیار زیادی دارند و یکی از دلایل اینکه این خودروها گران قیمت هستند به همین موارد بر می‌گردد اما اینکه شرکت سازنده از ساخت چنین خودروهایی سود می‌برد یا نه موضوع مهم دیگری است.

برای آنهایی که با دنیای ماشین‌های کلاسیک آشنا هستند این موضوع ابعاد روشنی دارد و اگر شما خودرویی کلاسیک و دست نخورده را تحت مالکیت خود دارید و این خودرو در دوران خودش در تعداد محدود تولید شده است شما سرمایه عظیمی را در اختیار دارید و این موضوع در رابطه با خودروهای سوپر اسپورت جدید هم مصداق دارد ولی نگهداری از چنین خودروهایی بسیار دشوار است و ریسک سرمایه‌گذاری در این حوزه به دلیل آسیب‌پذیر بودن خودرو بسیار بالا است.

ارسال نظر

دیگر رسانه ها