کد خبر : 59255

در این گزارش به محصصول جدید ایران خودرو با عنوان رانا پلاس ۶ دنده پانوراما از مشخصات فنی تا تصاویر و قیمت پرداخته ایم.

به گزارش خودروتک به نقل از صدا و سیما؛ رانا پلاس ۶ دنده محصول گروه خودو سازی ایران خودرو، چهارمین عضو خانواده رانا (نسخه LE، LX و پلاس) در ایران است و می‌خواهد تا در سال ۱۴۰۰، در جایگاه یک سدان کلاس B پا به جاده‌های کشور بگذارد.  
 
در این گزارش با نگاهی اجمالی سعی شده به  مشخصات فنی  و قیمت این محصول تازه وارد ایرانی به همراه تصاویر آن بپردازد.

مشخصات فنی رانا پلاس ۶ دنده پانوراما

 
این خودرو به جای استفاده از پیشرانه TU ۵ با نسخه جدید و یا همان TU ۵ پلاس تولید می‌شود. این پیشرانه نمونه بومی EC ۵ به حساب می‌آید و به فناوری CVVT (زمان بندی متغییر سوپاپ‌ها) مجهز است. همچنین پمپ روغن متغییر، سیستم جرقه زنی قوی تر، پاشش سوخت متفاوت و… سبب شده تا پیشرانه ۱٫۶ لیتری رانا پلاس ۶ دنده پانوراما مصرف سوخت کمتری را نسبت به نمونه‌های فعلی داشته باشد و از سویی با استهلاکی کمتر در این خودروی اقتصادی نصب شود. ایران خودرو رانا پلاس جدید ۱۱۰ اسب بخار قدرت و ۱۵۰ نیوتن متر گشتاور دارد و به عبارت ساده‌تر ۵ اسب بخار بیشتر را با ۸ نیوتن گشتاور بالاتر نسبت به نمونه‌های قبلی تولید می‌کند.
 
راناپلاس ۶ دنده پانوراما از مشخصات فنی تا قیمت
 

ویژگی اصلی دنا پلاس ۶ دنده پانوراما

یکی از ویژگی‌های اصلی این خودرو استفاده از جعبه دنده ۶ سرعته دستی است که توان پیشرانه TU۵ پلاس را به چرخ‌های جلوی رانا پلاس جدید می‌رساند. این جعبه دنده در سرعت‌های فراتر از ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت حدود ۲۰ درصد دور موتور کمتری را بر پیشرانه اعمال می‌کند و بیشینه سرعت این خودرو را افزایش داده است. همچنین کاهش مصرف سوخت، کاهش نفوذ صدا به کابین، مصرف سوخت کمتر و شتاب بهتر از ویژگی‌های جعبه دنده ۶ سرعته دستی است که بر روی رانا پلاس پانوراما با پیشرانه TU۵ پلاس دیده می‌شود.
 
راناپلاس ۶ دنده پانوراما از مشخصات فنی تا قیمت
 
راناپلاس ۶ دنده پانوراما از مشخصات فنی تا قیمت
 
در ایران خودرو رانا پلاس ۶ دنده پانوراما به جای استفاده از فرمان هیدرولیک، از فرمان کمکی برقی (EPS) استفاده شده و سبب گردیده تا در کنار حساسیت دقیق‌تر و نرمی بیشتر سامانه فرمان پذیری، استهلاک این بخش به همراه اتلاف انرژی کاهش پیدا کند. همچنین حذف پمپ هیدرولیک از محفظه موتور رانا پلاس جدید فضای تعمیراتی مناسبی را برای خودرو فراهم کرده و از سویی شاهد هستیم که چیدمان پیشرانه نیز در این خودرو به خاطر نصب موتور TU۵ پلاس تغییر کرده است.
 
راناپلاس ۶ دنده پانوراما از مشخصات فنی تا قیمت
 

اصول سازه و کابین راناپلاس ۶ دنده پانوراما

 
درباره  اصول سازه و کابین این خودرو می‌توان گفت رانا پلاس پانوراما ساختاری مشابه به پژو ۲۰۷ i صندوق دار پانوراما دارد و اتصال‌های مربوطه به ستون‌های A و B و C تغییر پیدا کرده است. آنتن رادیویی این سدان کلاس B به انتهای سقف رفته و با الگوی سقف شیشه‌ای و شیشه جلوی مشابه به خانواده پژو ۲۰۷ i پانوراما در رانا پلاس جدید طرف هستیم.
 
راناپلاس ۶ دنده پانوراما از مشخصات فنی تا قیمت
 
راناپلاس ۶ دنده پانوراما از مشخصات فنی تا قیمت

ویژگی‌ها و امکانات رانا پلاس جدید:

در بحث امکانات رفاهی و ایمنی تفاوت خاصی میان رانا پلاس‌های فعلی و نسخه جدید وجود ندارد. در اصل می‌توان گفت که ایران خودرو رانا پلاس جدید بیشتر در بحث فنی و ساختاری متفاوت از نسخه‌های قبلی این خودروی ملی است و می‌تواندر جدول زیر  ویژگی‌ها و امکانات رانا پلاس جدید این خودروی کلاس B مشاهده کنید:
 
راناپلاس ۶ دنده پانوراما از مشخصات فنی تا قیمت

گمانه زنی‌ها در باره قیمت رانا پلاس ۶ دنده پانوراما

هنوز به صورت رسمی و تایید شده قیمت رانا پلاس ۶ دنده پانوراما اعلام نشده و همچنان قیمت این خودرو در سازمان‌های مربوطه در حال بررسی است. در حال حاضر رانا پلاس‌های موجود در بازار قیمت مصوب ۱۷۹ میلیون و ۵۱۶ هزار تومان را در کارخانه دارند و این عدد با احتساب هزینه شماره گذاری، بیمه، مالیات و… است.
 
البته  با درنظرگرفتن اختلاف قیمت جعبه فرمان کمکی برقی با سامانه هیدرولیک، اختلاف قیمت گیربکس ۶ دنده با نمونه ۵ دنده، تفاوت قیمتی پیشرانه TU ۵ با نسخه جدید و هزینه اعمال سقف پانوراما می‌توان گفت که قیمت رانا پلاس ۶ دنده پانوراما با احتساب هزینه‌های مالیات، شماره گذاری، بیمه و… در محدوده ۲۵۰ تا ۲۷۰ میلیون تومان خواهد بود.

 

ارسال نظر

بیشتر
دیگر رسانه ها