کد خبر : 9068

با توجه به رخدادهای اقتصادی ایران طی یک‌سال گذشته در صنعت و بازار خودرو و به‌خصوص خودروهای وارداتی، بسیاری از شرکت‌های وارد‌کننده خودرو عملا تعطیل شده یا فعالیت خود را به حداقل رسانده‌اند و تنها تعداد بسیار اندکی از وارد‌کنندگان خودرو هنوز دست‌و‌پا شکسته به حیات خود ادامه می‌دهند.

به گزارش خودروتک، در همین اوضاع و شرایط، نسل جدیدی از شرکت‌های فعال در زمینه خودرو در حال ظهور هستند؛ شرکت‌هایی که در زمینه واردات و سپس تولید خودروهای چینی تاسیس شده‌اند و تا دیروز وجود نداشته یا فعالیت حداقلی داشته‌اند، یا اینکه در حوزه لیزینگ و خودروهای تجاری‌ فعال بوده‌اند.

از‌جمله این شرکت‌ها‌ می‌توان به عظیم‌خودرو، سیف‌خودرو، آمیکو، ریگان‌خودرو و یاران‌خودرو اروند اشاره کرد. این شرکت‌ها، برندهای چینی فوتون‌، هنگ‌تن (‌عظیم‌خودرو‌)‌، بیسو (‌سیف‌خودرو‌) آسنا (‌آمیکو‌)‌، کوپای (‌ریگان خودرو‌) و دامای (‌یاران خودرو اروند‌) را به بازار خودرو کشور عرضه کرده‌اند و در آینده هر یک سهمی از بازار خودروهای ٢٠٠ تا۴٠٠‌ میلیون‌تومانی بازار ایران خواهند داشت؛ بخشی که یک‌سال پیش‌ و پیش از تغییرات نرخ ارز‌، در اختیار برندهای هیوندای‌، کیا‌، تویوتا‌، میتسوبیشی‌، رنو و نیسان بود‌. 

چینی‌ها جایگزین وارداتی‌ها 

 با ادامه روند فعلی اوضاع اقتصادی و سیاسی به نظر می‌رسد طی یک‌سال آینده، در صورت آزاد‌نشدن واردات خودرو، برندهای چینی به‌طور کامل جایگزین خودروهای وارداتی در بازار ایران شوند.  البته تعداد بالای خودروهای صفر‌کیلومتر در بازار و همچنین خودروهای باقی‌مانده در گمرک می‌تواند تا یک‌سال آینده نیاز بازار به خودروهای وارداتی را تامین کند، اما بعد از این تاریخ، چینی‌ها کل سهم بازار خودروهای وارداتی را به خود اختصاص خواهند داد.

از این رو به نظر می‌رسد انتخاب شریک چینی آینده‌دار و معتبر برای ماندگاری در بازار ایران، عرضه خودروهای مدرن، کیفی و کم‌استهلاک و همچنین توان رقابت مناسب با برندهای بین‌المللی در صورت آزادسازی دوباره واردات کاملا برای صنعت و بازار خودروی کشور حیاتی خواهد بود.

افزون بر این موارد گارانتی مناسب و خدمات پس از فروش پایدار و برنامه ریزی شده برای این خودروهای نوظهور و تازه وارد از جمله مواردی هستند که از ابتدا باید مورد توجه و نظارت سازمان‌های مسئول قرار بگیرند تا حقوق مصرف کننده در شرایط فعلی رعایت شود.

 


منبع: رگلاژ

ارسال نظر

بیشتر
دیگر رسانه ها