کد خبر : 17

خودروتک بررسی می‌کند؛

گروه خودروسازی سایپا اعلام کرد تا چند روز آینده طرح فروش گسترده‌ای را آغاز می‌کند. این پروژه از یک‌سو می‌تواند به التهاب فراگیری که بازار خودروهای اقتصادی ایران را آلوده کرده پایان دهد و از سوی دیگر نیز می‌تواند مانند سنوات گذشته باب سوءاستفاده‌ها و دلال‌بازی‌ها را باز کند. این طرح فروش در صورت موفقیت می‌تواند باعث کاهش چشم‌گیر قیمت پراید به‌عنوان پرفروش‌ترین خودروی کشور شود.

به گزارش خودروتک، حتی خوش‌بین‌ترین کارشناسان نیز بر این باورند که حال و هوای این روزهای بازار با هیچ الگوی اقتصادی هم‌خوانی ندارد. افزایش کهکشانی قیمت‌ها آن هم به‌صورت روزانه به‌صورت تصاعدی باعث بروز برخی از نارضایتی‌ها در جو جامعه شده است. چالش‌های ارزی، آسیب دیدن نظام عرضه و تقاضا و تزریق نامناسب خودرو به بازار از دلایل اصلی این صاعقه قیمتی بوده است.

درست در چنین فضایی است که سایپا به‌عنوان یکی از خودروسازان اصلی کشور در نظر دارد تا به‌زودی طرح بزرگ فروش خود را به‌منظور تنظیم بازار به اجرا بگذارد. طرحی که به گفته روابط عمومی این شرکت به‌صورت روزانه 1500 خودرو توسط این خودروسازی عرضه می‌شود و در هر بار ثبت‌نام پیش‌فروش خودرو بین 15 هزار تا 30 هزار خودرو به متقاضیان عرضه می‌شود. البته سایپایی‌ها می‌گویند که نسبت به تخلف نمایندگانشان جدی هستند.

در صورت موفقیت این طرح می‌توان امیدوار بود که پراید به‌عنوان گزینه اول خرید خودرو توسط خانواده‌ها از کانال رعب‌آور 40 میلیونی خارج شود و به همین ترتیب خودروهای مقرون‌به‌صرفه بازار با روالی پلکانی در سراشیبی کاهش قیمت قرار بگیرند. این یعنی سایپا به‌تنهایی می‌تواند بازار آشفته خودرو را آرام کند. سقوط قیمت پراید آغاز دومینوی کاهش قیمت تمام محصولات بازار است.

اما در صورت شکست این پروژه که اغلب با تعابیری مانند بسته شدن سایت و یا زدوبندهای پشت پرده از آن یاد می‌شود، شوک جدیدی به بازار تحمیل می‌شود. نحوه تعامل سایپا با نمایندگان خود در این بین نقش حیاتی را ایفا می‌کند. ابهام اصلی ماجرا اینجاست که عرضه‌کنندگان و نمایندگان در صورت عدم نظارت شرکت مادر از تزریق خودروها به بازار جلوگیری می‌کنند. اگر چنین پدیده‌ای رخ دهد طرح فروش هرچند با قیمت کارخانه باشد ولی اساساً تاثیری در قیمت بازار نخواهد گذاشت.

ارسال نظر

دیگر رسانه ها