کد خبر : 83055

علت بالا رفتن دور موتور هنگام ترمز گرفتن 206 چیست؟

موتور خودرو یکی از مهمترین قسمت های خودرو است که به طور مداوم نیاز به بررسی دارد. با بررسی به موقع قطعات موتور، می توانید از بروز مشکلات جدی تر و پر هزینه تر جلوگیری کنید. یکی از مشکلاتی که برای خودرو 206 اتفاق می افتد، بالا رفتن دور موتور است. هنگامی که این اتفاق می افتد، راننده باید در اولین فرصت دلیل آن را جستجو کرده و مشکل را برطرف کند. در ادامه این مقاله، دلایل بالا رفتن دور موتور هنگام ترمز گرفتن 206 را برای شما بیان می کنیم.

علت بالا رفتن دور موتور هنگام ترمز گرفتن 206 چیست؟

 

11 مورد که باعث بالا رفتن دور موتور میشود

به طور کلی بالا رفتن دور موتور یعنی خودرو به دلایل مختلف، دور موتور بالایی را تجربه کند و راننده در این موضوع دخالتی نداشته باشد. برای مثال خراب شدن یا نشتی داشتن رادیاتور باعث افزایش دور موتور خودرو می شود. این اتفاق ممکن است با رانندگی در مسیر کوتاهی حتی در هوای سرد نیز اتفاق بیفتد. به طور کلی عوامل زیر باعث بالا رفتن دور موتور 206 می شوند:

 • خراب بودن استپر

 • خرابی سنسور دریچه گاز

 • اشکال در محفظه خلا ترمز

 • خراب بودن بوستر ترمز

 • اشکال در سیلندر اصلی ترمز

 • به اتمام رسیدن دیسک و صفحه کلاچ

 • فرسایش شمع ها

 • خرابی سیم و پدال گاز

 • خراب بودن ECU یا کامپیوتر خودرو

 • خراب بودن سنسور دور موتور

 • خراب بودن سنسور اکسیژن

دلایل بالا رفتن دور موتور

در صورتی که شاهد بالا رفتن دور موتور 206 هنگام ترمز گرفتن یا رانندگی بودید، با بررسی موارد بالا می توانید علت را پیدا کنید. در نظر داشته باشید که این مشکل باید سریعا حل شود تا به موتور خودرو و لنت ترمز 206 آسیبی نرسد؛ زیرا اگر هنگام ترمز گرفتن دور موتور بالا باشد، بیشتر نیاز به فشردن ترمز داشته و لنت ها دچار اصطکاک می شوند. در ادامه به توضیح هر یک از این عوامل می پردازیم تا از علت های بالا رفتن دور موتور 206 آگاه باشید.

خراب بودن استپر، دلیل بالا رفتن دور موتور

استپر یکی از قطعات موتور است که در خودروهای انژکتور، با کمک شمع، ترموستات و ... وظیفه خود را انجام می دهد. هنگامی که با دور موتور پایین در حال رانندگی هستید، استپر مقدار هوایی که وارد موتور می شود را تنظیم می کند. اگر در اثر خرابی استپر مقدار هوا تنظیم نشود، دور موتور 206 بالا رفته و سرعت خودرو افزایش پیدا می کند.

خرابی سنسور دریچه گاز

این سنسور، نزدیک استپر قرار داشته و رابطه مستقیمی با گاز دادن خودرو دارد؛ از این رو، خراب بودن آن باعث بالا رفتن دور موتور 206 می شود. اشکالاتی از قبیل: بالا ماندن در دور آهسته، تنظیم نبودن پدال گاز با دریچه گاز و پشت آمپر، پایین آمدن دور موتور در زمان طولانی و نوسان در دورهای تند به دلیل کثیفی، همگی ناشی از خراب شدن سنسور دریچه گاز 206 می باشند.

اشکال در محفظه خلا ترمز

هنگام ترمز گرفتن ممکن است موتور خودرو مقداری هوا از محفظه خلا ترمز به درون خود بکشد. در نتیجه این کار باعث بالا رفتن دور موتور خودرو هنگام ترمز گرفتن خواهد شد.

خراب بودن بوستر ترمز

بوستر ترمز به تنظیم کردن سیلندر اصلی ترمز کمک کرده و فشار وارد شده بر روی پدال برای ترمز گیری را کاهش می دهد. اگر بوستر نشتی داشته باشد، هوایی بیش از حد نیاز وارد موتور خواهد شد؛ در نتیجه با بالا رفتن دور موتور هنگام ترمز گرفتن 206 مواجه خواهید شد.

اشکال در سیلندر اصلی ترمز

بوستر و سیلندر ترمز باعث می شوند فشار ایجاد شده بر روی پدال ترمز چند برابر شود. این کار به راننده کمک می کند تا همزمان با کم کردن سرعت، ترمز را به آهستگی تعدیل کند. بنابراین، خراب بودن سیلندر اصلی و بوستر، باعث عملکرد نادرست سیستم ترمز و بالا رفتن دور موتور هنگام ترمز گرفتن خواهد شد.

به اتمام رسیدن دیسک و صفحه کلاچ

در صورتی که دیسک و صفحه کلاچ خراب شده باشند، دور موتور 206 هنگام ترمز گرفتن یا رانندگی افزایش خواهد یافت. برای برطرف کردن این مشکل، باید دیسک و صفحه کلاچ را عوض کنید.

فرسایش شمع ها

شمع های خودرو، دور موتور خودرو را تولید می کنند. اگر شمع ها فرسوده شده باشند، موجب شتاب گیری غیر استاندارد خودرو و رانندگی خشن خواهند شد. به همین دلیل باید به طور مداوم شمع ها را بررسی کنید تا با بالارفتن دور موتور هنگام ترمز گرفتن، مواجه نشوید.

عوامل بالا رفتن دور موتور

 

خرابی سیم و پدال گاز

سیم گاز مقدار فشاری که راننده به پدال گاز وارد می کند را به خودرو منتقل می کند. اگر این سیم پاره شده یا از جای خود درآمده باشد، خودرو عملکرد استانداردی نخواهد داشت. در مورد پدال گاز هم، اگر پدال سفت شده یا شکسته شده باشد و کابل آن درست عمل نکند، خودرو گاز نخورده و شتاب نخواهد گرفت. به طور کلی، خراب بودن سیم گاز و پدال آن، باعث بالا رفتن دور موتور خواهد شد.

خراب بودن ECU یا کامپیوتر خودرو

از آنجایی که عملکرد کل قطعات خودرو به کمک ECU انجام می گیرد، این قطعه به عنوان هسته اصلی خودرو شناخته می شود. سنسورهای ECU در همه نقاط خودرو قرار دارند. یکی از اثرات خراب شدن ECU، بالا رفتن دور موتور خودرو هنگام ترمز گرفتن است.

خراب بودن سنسور دور موتور

سنسور دور موتور اطلاعاتی راجع به میزان دور موتور را در هر لحظه به ECU ارسال میکند. این سنسور بالای چرخ دنده های فلایویل قرار گرفته و به کمک آنها، میزان دور موتور را تنظیم می کند. خراب بودن این سنسور باعث بالا رفتن دور موتور هنگام ترمز گرفتن 206 می شود.

خراب بودن سنسور اکسیژن

سنسور اکسیژن میزان هوا و سوخت را کنترل کرده تا در مواقع مورد نیاز، ECU بتواند این نسبت را تنظیم کند. اگر این سنسور خراب باشد، به غلط تشخیص می دهد که نسبت سوخت و هوا، استاندارد نیست؛ در نتیجه، به ECU دستور می دهد که هوای بیشتری وارد موتور کند. به همین دلیل خراب بودن سنسور اکسیژن باعث می شود دور موتور در زمان ترمز گیری، نوسان پیدا کند. بهتر است این قطعه را به موقع تعویض کنید تا با این مشکلات مواجه نشوید.

 

خرید لوازم یدکی مورد نیاز از یدک پارت

همانطور که میدانید، یکی از اثرات بالا رفتن دور موتور هنگام ترمز گرفتن، تخریب لنت ترمز است. در صورتی که هر یک از قطعات خودرو اعم از لنت ترمز 206 تیپ 2 در اثر افزایش دور موتور خراب شده باشند، می توانید بهترین کیفیت آنها را با قیمت مناسب از یدک پارت تهیه کنید. تمامی محصولات این شرکت، از برندهای معتبر و با کیفیت اصلی می باشند. همچنین این محصولات از گارانتی، ضمانت کیفیت و خدمات پس از فروش برخوردار می باشند. درصورتی که برای خرید لنت ترمز 206 تیپ 5 یا هر لوازم یدکی دیگری نیاز به راهنمایی داشتید، می توانید با کارشناسان فروش یدک پارت ارتباط برقرار کنید.

سوالات متداول

بهترین مارک لنت ترمز 206 تیپ 2 و 5 چیست؟

در حال حاضر برندهای الیگ، گلد، برنتا، MHCO و های کیو بهترین لنت ترمز را برای 206 تولید می کنند.

چه زمانی لنت ترمز 206 را تعویض کنیم؟

معمولا زمان تعویض لنت ترمز جلو 206 بین 20 تا 30 هزار کیلومتر و لنت های عقب، بین 70 تا 100 هزار کیلومتر است. این زمان با توجه به نوع رانندگی و اصطکاک لنت ها، متفاوت می باشد.

ارسال نظر

دیگر رسانه ها