کد خبر : 83014

واردات خودرو فقط برای پنج درصد متقاضیان


واردات خودرو فقط برای پنج درصد متقاضیان

️بعد از هیاهوی زیاد برای قانونی شدن واردات خودرو در یک سال اخیر، از ۳۳ هزار ثبت نامی فقط برای هزار و ۶۰۰ نفر یعنی برای پنج درصد متقاضیان! خودرو وارد شده است.

به گزارش خودروتک به نقل از صدا و سیما ، قرار بود خودرو‌های وارداتی به متقاضیانی که ثبت نام آن‌ها اسفند ۱۴۰۱ بود، سه ماهه تحویل داده شود، اما حالا با گذشت پنج ماه خبری از تحویل این خودرو‌ها نیست. آنطور که آقای رضوانی فر رئیس کل گمرک گفته، تاکنون هزار و ۶۰۰ خودرو اظهار شده و این یعنی از ۳۳ هزار متقاضی فقط برای پنج درصد متقاضیان خودرو ثبت سفارش شده است. 
آقای ضیغمی مجری طرح واردات خودرو وزارت صمت گفته بود متقاضیان برای شرکت در این طرح، باید ۵۰۰ میلیون تومان مسدود کنند و قرار بود این خودرو‌ها سه ماهه تحویل مشتریان شود، اما حالا بعد از گذشت پنج ماه از زمان ثبت نام، خبری از تحویل این خودرو‌ها نیست.
 
آقای مهدی تقدسی مدیر سامانه یکپارچه فروش خودرو می‌گوید: در این طرح ۳۳ هزار نفر ثبت نام کردند، تاکنون هزار و ۱۰۸ متقاضی خودرو مطلع شده‌اند که خودرویشان چانگان است و شرکت سایپا باید پیامک واریز وجه برایشان ارسال می‌کرد، اما برای بقیه که ۳۱ هزار و ۸۹۲ نفر هستند پیامکی ارسال نشده و در سامانه مشخص نشده چه خودرویی ثبت نام کرده اند. 
 
این در حالیست که آقای اسلام پناه رئیس سازمان ملی استاندارد در بازدید از گمرک غرب تهران اعلام کرد: بررسی ملاحظات استانداردی مربوط به خودرو‌های وارداتی در گمرکات، حداکثر ۲۴ ساعت انجام می‌شود. 
 
وی افزود: خودرو‌های وارداتی انبار شده در گمرک، مشکلی از نظر ملاحظات استاندارد ندارند و استاندارد این خودرو‌ها از مبدا مورد تایید قرار گرفته است.
 
رئیس سازمان ملی استاندارد ایران اضافه کرد: بیشتر خودرو‌های انبار شده به دلیل کم کاری واردکنندگان و دریافت نکردن گواهی تطبیق از سوی واردکننده، در گمرک باقی مانده است.
 
آقای عبدالله توکلی لاهیجانی مدیر کل دفتر صنایع خودرویی وزارت صمت در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار گروه صنعت خبرگزاری صدا و سیما، گفت: ثبت سفارش‌های مرتبط با خودرو‌های وارداتی با نشان‌های تجاری (برند‌های) مختلف انجام شده و با رفع موانع در حوزه استاندارد، خودروسازان توانستند مجوز‌های لازم را بگیرند پیش بینی می‌شود روند واردات سرعت بگیرد.
 
آقای محمد تیموری در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار گروه صنعت خبرگزاری صدا و سیما، گفت: ۲ نشان تجاری (برند) و سه مدل خودرو چانگان اکنون در شرکت سایپا موجود است که برای قشر متوسط به پایین در نظر گرفته شده است از هفته آینده شماره گذاری این خودرو‌ها شروع می‌شود و بعد از شماره گذاری تحویل مشتریان خواهد شد. 
 
وی گفت: خودرو‌های ثبت نامی در سامانه یکپارچه فروش خودرو طبق روال در حال تحویل به مشتریان است و گزارشی در خصوص تحویل ندادن خودرو به مشتریان به ما ارسال نشده است، در صورتی که تحویل با مشکل باشد آن را بررسی خواهیم کرد. 

 

ارسال نظر

دیگر رسانه ها