کد خبر : 79589

همیشه یکی از درگیری های فکری صاحبان خودرو، انتخاب بیمه ماشین است.

به گزارش خودروتک به نقل از اقتصاد آنلاین؛همیشه یکی از درگیری های فکری صاحبان خودرو، انتخاب بیمه ماشین است. تعدد شرکت های بیمه، قیمت بیمه ها، پوشش ها و طرح های مختلف مثل بیمه شخص ثالث ، بیمه بدنه و… انتخاب را برای افراد سخت می کند. در نظر داشته باشید که صرفا ارزان بودن بیمه خودرو دلیل برای مناسب بودن آن نیست و قطعا معیار های دیگری هم برای انتخاب وجود دارد. 

برای مقایسه شرکت ها و انتخاب آن ها معیار های زیادی وجود دارد از جمله میزان رضایت مشتریان از شرکت، وضعیت توانگری شرکت، تعداد شعب پرداخت خسارت، مبلغ حق بیمه، میزان شکایت از شرکت بیمه ی مورد نظر و … . ارزیابی هر یک از معیارهای بالا به شما کمک می کند که انتخاب بهترب انجام دهید.

حداقل پوشش مالی بیمه شخص ثالث

مبلغ دیه در ماه های حرام تعیین کننده حداقل پوشش مالی است که از طرف قوه قضائیه تعیین می شود. به این معنا که ۲.۵ درصد نرخ دیه در ماه های حرام، حداقل پوشش مالی برای پرداخت خسارات های مالی از طرف شرکت های بیمه است وهمه شرکت های بیمه موظفند این حداقل خدمات را به مشتریان خود ارائه کنند. 

شرکت بیمه شما در هنگام تصادفات و ایجاد خسارت مالی، متعهد به شرایط مندرج در بیمه نامه بوده و مبلغی بیشتر از تعهدات تعیین شده  به فرد زیان دیده پرداخت نخواهد کرد بنابراین برای استفاده از پوشش های بالاتر بیمه شخص ثالث بایستی حق بیمه ی بیشتری پرداخت کنید.

تخفیف عدم خسارت بیمه شخص ثالث

تخفیف عدم خسارت از شناخته شده ترین و پرکاربرد ترین تخفیف ها در شرکت های بیمه است. 

درصورتی که فرد دست فرمان خوبی داشته باشد یا شانس با او یار باشد و در مدت زمان بیمه شخص ثالث نامه دچار هیچ حادثه ای نشده و خسارتی از شرکت بیمه دریافت نکرده باشد، این نوع تخفیف برای فرد اعمال می شود. شرکت بیمه موظف است که در هنگام تمدید بیمه نامه، این تخفیف را در نظر گرفته و اعمال کند. طبق قوانین ابلاغ شده توسط بیمه مرکزی میزان این تخفیف سالانه ۵ درصد است.

 در گذشته با فروش خودرو تخفیفات بیمه شخص ثالث به خریدار خودرو منتقل می شد اما از ابتدای سال ۱۴۰۰ با تغییر قوانین، تخفیف عدم خسارت متعلق به مالک خودرو بوده و به خریدار منتقل نمی شود. مالک خودرو می تواند تخفیف عدم خسارت را به خودروی جدید خود یا اعضای خانواده اش منتقل کند.

تخفیفات مناسبتی بیمه شخص ثالث

شرکت های بیمه که دغدغه افزایش میزان درآمد خود را دارند، برای جذب مشتری تخفیفات مناسبتی را در نظر می گیرند. یعنی در بعضی اعیاد مذهبی و مناسبت ها مثل سالگرد تاسیس شرکت بیمه و… تخفیفی را برای افراد در نظر می گیرند. 

در مورد میزان این نوع تخفیف نمی توان نرخ مشخصی را در نظرگرفت، زیرا هر شرکت بیمه ای بر اساس ضوابط داخلی خود، میزان تخفیف را تعیین می کند. 

انتخاب شرکت بیمه با پایین ترین حق بیمه

راهنمای خرید بیمه ی شخص ثالث و بیمه بدنه خودرو در سال ۱۴۰۱

حق بیمه مشتریان در شرکت های مختلف متفاوت است اما پوشش مالی حداقل در همه شرکت های بیمه یکسان است. البته اگر بخواهید بیمه ثالث را با پوشش مالی بالاتر بخرید می توان شرکتهای بیمه ای را معرفی کرد که حق بیمه ارزانتری دارند . شرکتهایی مثل بیمه تعاون، بیمه پارسیان، بیمه کوثر، بیمه سرمد معمولا ارزانتر از بقیه شرکتهای بیمه هستند.

عوامل متعددی روی پایین آمدن حق بیمه در شرکت های بیمه مختلف تاثیر می گذارد، مانند تخفیف ها، میزان تعهدات، مدت اعتبار بیمه نامه و …

راهنمای خرید بیمه بدنه برای خودرو

یکی از بیمه‌هایی که خرید آن برای خودرو قانونا اجباری نیست اما بسیار ضروری و لازم است بیمه بدنه است. بیمه بدنه با وجود اینکه خسارت وارد شده به خودرو را در تصادفات رانندگی می‌پردازد، اما هنوز خرید آن مانند بیمه شخص ثالث اجباری نشده است. بسیاری از شرکت‌های بیمه برای این نوع بیمه تخفیفاتی قائل شده‌اند تا افراد بیشتری نسبت به خرید آن اقدام کنند. برای آشنایی بیشتر با تخفیف بیمه بدنه و تخفیف عدم خسارت بیمه بدنه در ادامه با ما همراه باشید.

پوشش های کمتر بیمه بدنه

پوشش های اصلی بیمه بدنه شامل: سرقت کلی، انفجار، صاعقه و آتش سوزی است. اما سرقت لوازم جانبی خودرو، شکست شیشه، خرابی ماشین بر اثر سیل یا زلزله، رنگ و اسید پاشی و … جزو پوشش های اضافی بیمه بدنه است که مالک خودرو می تواند با پرداخت هزینه اضافه نسبت به خرید این پوشش ها اقدام کند.

تخفیفات بیمه بدنه

تخفیفات بیمه بدنه شامل: تخفیف عدم خسارت، تخفیف برای مناطق آزاد، تخفیف خودروهای وارداتی، تخفیف های مناسبتی، تخفیف به دلیل پرداخت نقدی، تخفیف ویژه اعضای هیئت علمی، تخفیف خودروی صفر کیلومتر و … می شود. توجه کنید این تخفیف ها و نرخشان بستگی به شرکت های بیمه دارد و برای همه شرکت ها یکسان نیست.

انتخاب شرکت با حق بیمه بدنه پایین تر

بیمه رازی، پارسیان، آسیا، البرز و کوثر ارزان ترین حق بیمه را ارائه می دهند. اما فراموش نکنید که نرخ بیمه بدنه به نوع و مدل ماشین شما و همچنین میزان تعهدات شرکت بیمه در هنگام  بروز  خسارات بستگی دارد. 

راهنمای خرید بیمه ی شخص ثالث و بیمه بدنه خودرو در سال ۱۴۰۱

آیا می توان بیمه خودرو را قسطی خرید؟

اجبار قانونی بیمه شخص ثالث از یک طرف رانندگان را وادار به خرید این بیمه نامه می‌کند و از طرف دیگر هزینه حق بیمه به نحو قابل توجهی افزایش یافته است لذا بیمه مرکزی به شرکتهای بیمه اجازه داده است که بیمه شخص ثالث را به صورت اقساطی نیز ارائه نمایند. تقریبا تمام شرکت‌های بیمه در حال حاضر به فروش بیمه شخص ثالث اقساطی اقدام کرده‌اند. درحقیقت خرید بیمه شخص ثالث قسطی به افراد کمک می‌کند تا بتوانند حق بیمه خود را به دفعات و در فاصله زمانی معین و برنامه ریزی شده پرداخت کنند و از این طریق فشار مالی کمتری به مالکین و رانندگان وارد شود.

ارسال نظر

بیشتر
دیگر رسانه ها