کد خبر : 78485

آیین نامه واردات خودرو تدوین شد | حالا نوبت دولت است

آیین نامه واردات خودرو تدوین شد | حالا نوبت دولت است

توکلی لاهیجانی، مدیرکل صنایع خودرویی وزارت صمت، با بیان اینکه وزارت صمت آیین‌نامه واردات خودرو را تدوین کرد و به هیئت دولت فرستاد، افزود کلیات این طرح تدوین شده و منتظریم تا در هیئت دولت مصوب شده و ابلاغ شود.

به گزارش خودروتک ؛ توکلی لاهیجانی گفت: بین تقاضای بازار و میزان تولید، جای خالی وجود دارد و یکی از راه‌های جبران این موضوع، واردات است. برهمین اساس، وزارت صمت آیین‌نامه‌ای را تدوین کرد و به هیئت دولت فرستاد. کلیات این طرح تدوین شده و منتظریم تا در دولت مصوب شده و ابلاغ شود.

توکلی لاهیجانی در ادامه اضافه کرد؛ با ۲ دسته از خودرو‌ها مواجهیم. دسته اول آنهایی‌اند که روی پلتفرم‌های داخلی شکل گرفته است که از آن جمله می‌توان به پلتفرم سمند، تیبا، تارا و ... اشاره کرد. در این خودرو‌ها با میزان داخلی‌سازی بالای ۷۰ درصد و گاهاً تا ۹۰ درصد مواجهیم. در گروه دوم که CKD هستند بنابر دلایل متعدد خودروساز‌ها در ۲۰ تا ۴۰ درصد متوقف شده‌اند.

مدیرکل صنایع خودرویی وزارت صمت تاکید کرد که از خرداد به بعد تولید خودرو به صورت مستقیم به ۱۰۰ درصد رسیده، یعنی از جریان تولید، هیچ خودرویی به صورت ناقص به انبار نمی‌رود. همچنین پس از بازدید آقای رئیس‌جمهور از خودروسازان روند کاهش خودرو‌های ناقص انباشته شده در انبار‌ها ادامه داشت و هر پارکینگی که از خودرو خالی می‌شود، پلمپ شده و دیگر خودرویی وارد آن نخواهد شد.

توکلی لاهیجانی در پاسخ به موضوع ورود یک شرکت تولید مواد غذایی برای تولید خودرو بیان کرد که  صنعت خودروسازی کشور نیاز به جذب سرمایه‌گذاری دارد و از جذب این سرمایه‌ها استقبال می‌کند، اما هر شرکتی که بخواهد محصول تولید کند، باید مجوز محصول دریافت کند. تاکید می‌کنم که برای این شرکت هنوز مجوز محصول صادر نشده است.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
ارسال نظر

دیگر رسانه ها