کد خبر : 78131

دبیر شورای عالی مناطق آزاد گفت: مصوبه هیئت وزیران برای ممنوعیت واردت خودرو به مناطق آزاد به قوت خود باقی است.

به گزارش خودروتک به نقل از مهر، سعید محمد مشاور رئیس جمهور و دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری-صنعتی اظهار کرد: فعلاً قانون کالای همراه مسافر به قوت خود باقی است و در حال اجراست.

وی با بیان اینکه واردات برخی اقلام از قبیل خودرو کشور ممنوع شده و مناطق آزاد هم مشمول آن شده‌اند گفت: این ممنوعیت، مصوبه هیئت وزیران است ولی واردات برخی اقلام دیگر آزاد است و اتفاقاً استقبال خوبی هم از آن می‌شود؛ میزان خریدهایی که مردم به مناطق آزاد انجام می‌دهند، بد نیست.

علت عدم راه اندازی مناطق آزاد جدید

محمد در خصوص راه اندازی مناطق آزاد جدید نیز تصریح کرد: ما در لایحه بودجه 1401 یک میلیارد دلار منابع دیدیم تا زیرساخت‌های مناطق آزاد جدید راه اندازی شود اما در هنگام بررسی این لایحه در مجلس، این بخش از لایحه حذف شد.

وی افزود: به دنبال ایجاد منابع برای راه اندازی 7 منطقه آزاد جدید هستیم؛ اما فعلاً از مناطق آزاد 8 گانه موجود به عنوان معین برای احداث زیرساخت‌های این مناطق آزاد جدید استفاده می‌کنیم ولی به هر حال باید منابع ایجاد شود که پیگیر هستیم به هر نحوی که شده این اعتبارات را تأمین کنیم.

مشاور رئیس جمهور: مناطق آزاد درگاه واردات کالا نیست

گفتنی است پیش از این نیز سعید محمد این اتهام که «مناطق آزاد درگاه واردات یا قاچاق کالا شده اند» رد کرده و گفته بود: تراز تجاری مناطق ویژه و آزاد در سال گذشته مجموعاً مثبت 11 میلیارد دلار شده که نشان دهنده افزایش تولید و صادرات در مناطق آزاد و ویژه است.

خاطرنشان می‌شود در دولت دوازدهم در 22 فروردین 1397 واردات کالاهای مصرفی به استثنای مواد اولیه تولید یا ماشین آلات تولید به مناطق آزاد با مصوبه هیئت وزیران ممنوع شد تا یکی از موارد اتهامی که مناطق آزاد را در رأس واردات قرار می‌داد، حذف شود. با این حال دیوان عدالت اداری این مصوبه را در 21 اردیبهشت 1400 ابطال کرد.

همچنین مصوبه هیئت وزیران دولت دوازدهم در خصوص ممنوعیت واردات خودرو در 29 خرداد 1398 شامل مناطق آزاد هم شد و از آن زمان تا کنون، امکان واردات خودرو در مناطق آزاد وجود ندارد.

اخیراً دبیر شورای عالی مناطق آزاد از قول رئیس جمهور برای آزادی واردات خودروی خارجی به مناطق آزاد کیش و قشم در ایام نزدیک به جام جهانی فوتبال قطر در صورت انتقال بخشی از گردشگران قطر به این دو جزیره خبر داده بود که هنوز این موضوع در هیئت دولت مطرح و تصویب نشده است.

 

ارسال نظر

دیگر رسانه ها