کد خبر : 77897

وزیر صمت با بیان این که طرح واردات خودرو آماده بررسی در دولت است گفت: از زمانی که این طرح تصویب شود، دو تا سه ماه بعد عملیاتی خواهد شد و گفت‌وگوهایی برای واردات خودروهای زیر ۱۰ هزار دلار از اروپا انجام شده است.

به گزارش خودروتک به نقل از تسنیم؛ سیدرضا فاطمی‌امین وزیر صنعت، معدن و تجارت در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه خبر به نام «صف اول» که باهدف گفت‌وگوی مستقیم با مردم برگزار شد، گفت: از ابتدای امسال تا 18خردادماه تعداد خودرو‌های ناقص کف 147 هزار دستگاه بوده که این رقم در مدت مشابه سال گذشته 137 هزار دستگاه بوده است، یعنی 65 درصد کاهش خودرو‌های کف را شاهد بودیم و کاهش تولید خودرو‌های کف به این معنی نظم یافتن تولید و زنجیره تولید است.

وی عنوان کرد: در ماه‌های آبان و آذر سال گذشته، تعداد خودرو‌های کف 170 هزارر دستگاه بود و به یک مسئله ملی تبدیل‌شده بود به‌طوری‌که نهاد‌های نظارتی نسبت به این مسئله اخطار دادند و پیگیری کردند.

وزیر صمت در ارتباط با آمار خودرو‌های کامل نیز گفت: امسال در این مقطع تولید 144 هزار دستگاه خودرو کامل شده است درحالی‌که سال گذشته به آمار به 38 هزار دستگاه خودرو رسید.

وی در ارتباط با تعداد خودرو‌های تحویل‌شده نیز گفت: از ابتدای امسال تا 18 خردادماه، 223 هزار دستگاه خودرو تحویل‌شده است درحالی‌که در مدت مشابه سال گذشته 170 هزار دستگاه خودرو تحویل‌شده است، یعنی 31 درصد رشد تحویل خودرو را شاهد بودیم.

تمرکز بر کیفیت خودرو از برنامه‌های نیمه دوم امسال وزارت صمت

وزیر صمت با اشاره به برنامه دوساله برای حل مشکلات صنعت خودرو گفت: بخشی از این برنامه از مهرماه سال گذشته آغازشده و تا پایان سال 1401 ادامه خواهد یافت و در این مرحله به دنبال اصلاح ساختار صنعت خودرو و ثبات بخشی در تولید هستیم، البته اکنون به ثبات بخشی در تولید خودرو رسیده‌ایم و انشالله این روند تداوم خواهد یافت.

وی عنوان کرد: از نیمه دوم امسال بیشترین تمرکز درباره کیفیت خودرو خواهد بود؛ البته اکنون کیفیت در حال بهبود است، اما آمار ملموس نیست، یعنی بر اساس حرکت و گزارش‌های رسمی که متعلق به وزارت صمت است، اعلام‌نشده و از سوی بخش خصوصی بوده است.

آذر و دی ماه 1401؛ تغییر در کیفیت ملموس خودرو

فاطمی امین اضافه کرد: نمودار‌های کیفیت رو به رشد هستند، اما نمی‌توان آن را بیان کرد، زیرا قابل‌لمس نیست؛ اما از آذر و دی‌ماه امسال این تغییر کیفیت برای مردم ملموس‌تر خواهد بود، بنابراین هیچ‌کسی دارای عصای موسی نیست که مسائل چهل ساله یک صنعت را یک شبه حل کند و ناگزیر هستیم که مسائل را اولویت‌بندی کرده و به ترتیب روبه‌جلو حرکت کنیم و همین‌که خودروی ناقص به معنای قبل نداریم و عبور مستقیم خودرو کامل وجود دارد به‌نوبه خود در کیفیت مؤثر است.

سهم 3 درصدی خودرو از مدیریت 25 درصدی اقتصاد

فاطمی امین با بیان اینکه حوزه خودرو به علت این‌که عموم مردم با آن در ارتباط هستند، همیشه جذاب بوده و ممکن است با ابهاماتی نیز روبه‌رو باشد، افزود: وزارت صمت 25 درصد اقتصاد را مدیریت می‌کند که 3 درصد آن به خودرو اختصاص دارد، یعنی سهم خودرو در حوزه کار ما بالا نیست.

وی گفت: مسائل صنعت خودرو کشور مربوط به امروز و دیروز نیست و شاید بیش از پنجاه سال است که این مسائل وجود دارد، اما این موارد یک بار برای همیشه باید حل‌وفصل شوند.

وی عنوان کرد: بنده از سال 1386 مجری طرح خودرو‌های فرسوده بودم، بنابراین به‌طور مستقیم با صنعت خودرو ارتباط داشتم و در آن زمان برای نخستین بار طرح فروش خودرو‌های فرسوده به‌طور جدی و عملیاتی اجرا شد و در طول یک سال بیش از 225 هزار خودرو فرسوده از رده خارج شد درحالی‌که تا آن زمان تنها 45 هزار خودرو فرسوده از رده خارج‌شده بود.

وزیر صمت یادآور شد: صنعت خودرو نه آنقدر کوچک و بی‌اهمیت است که آن را پنهان کرده و صورت‌مسئله آن را پاک‌کنیم، نه آن‌قدر اکنون بالنده است که بتوان از آن دفاع کرد؛ بلکه اکنون باید با نگاه طبیبانه به این صنعت نگاه کرده و مسائل مربوط به آن را حل کرده و راه‌حل‌ها را نهایی و در یک دوره زمانی اجر کنیم که ما این دوره زمانی را دو سال در نظر گرفته‌ایم و برای اجرایی کردن این مهم برنامه لازم تهیه‌شده است.

نقطه عطف صنعت خودرو در بازه زمانی 1402 تا 1404

وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: این برنامه دوساله تا اواخر سال 1404 ادامه دارد، یعنی از سال 1402 این موضوع تغییر پیدا خواهد کرد و درواقع نقطه عطف همین بازه زمانی است.

فاطمی امین با اشاره به بازدید رئیس‌جمهوری از شرکت‌های خودروسازی در اواخر اسفندماه سال گذشته، توضیح داد: رئیس‌جمهوری در این بازدید در هشت محور دستوراتی را ابلاغ کردند که تمامی آن دستورات یا مقطعی بوده که اعمال‌شده یا برای اجرا نیازمند زمان بوده است. برای مثال یکی از دستورات ایشان افزایش گارانتی خود و از دو سال به سه سال بوده است که این مهم ابلاغ و اجرایی شده است.

وی دیگر دستور رئیس‌جمهوری را افزایش 50 درصدی تولید خودرو نسبت به سال گذشته بوده اعلام و بیان کرد: سال گذشته کمتر از 900 هزار دستگاه تولید شدٰ، اما امسال برای تولید حداقل 1 میلیون و 500 هزار دستگاه خودرو برنامه ریزی کردیم و طبق این برنامه جلو می‌رویم.

وزیر صمت بابیان این‌که شاخصی به نام عبور مستقیم خودرو وجود دارد، تصریح کرد: از خودرو‌هایی که وارد خط می‌شوند، چند مورد به‌طور کامل از خط خارج‌شده و چند مورد به‌عنوان خودروی ناقص وارد پارکینگ می‌شوند؛ امروز هم ایران‌خودرو و هم سایپا هر دو صد درصد عبور مستقیم خودرودارند، یعنی خودرو در خط کامل بیرون آمده و وارد پارکینگ نمی‌شود درحالی‌که دریک زمانی این رقم به 18 درصد کل تولیدات هم رسیده بود؛ البته به‌طور دقیق میانگین تولید خودروی کامل سایپا بالای 90 درصد و ایران‌خودرو از اوایل خردادماه به بالای 95 درصد رسیده است.

فاطمی امین گفت: در چند سال گذشته خودروسازان بزرگ دنیا با نزدیک به 20 میلیون کاهش تولید روبه‌رو شدند یا بسیاری از کشور‌هایی که در صنعت خودرو پیشرفته هستند در فواصل طولانی اقدام به فروش خودرو می‌کنند.

تنوع محصولات در سال 1402 و تمرکز بر تولید در 1403 و 1404

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: سال 1402 به سمت تنوع محصولات، کنار گذاشتن محصولات قدیمی (امسال سه محصول از رده خارج خواهند شد) و آغاز جهش صادراتی حرکت خواهیم کرد و سال 1403 و 1404 نیز تمرکز بر تولید خواهد بود.

وی افزود: در ارتباط با خودرو سمند نزدیک به 12 هزار تعهد از قبل وجود دارد که مربوط به فروش قبل است و باید این تعداد فروخته و سپس تولید آن متوقف شود.

فاطمی امین گفت: اکنون ظرفیت سه میلیون مونتاژ خودرو در کشور وجود دارد که البته در قسمت پرس و موتور کم است و تقاضا وجود ندارد؛ حال این پرسش وجود دارد که سرمایه‌گذاری‌ها کجاست؟ نزدیک به 2 میلیون ظرفیت رنگ وجود دارد که سال گذشته کمتر از 500 هزار عدد تولید شد، زیرا سیستم‌های مدیریتی و ساختار شرکت‌های خودروسازی و مالکیت آن‌ها در بحث‌های مالی و نقدینگی نتوانسته این ظرفیت را بالفعل کند.

وی بیان کرد: باید بررسی شود که چرا در یک قسمت سه میلیون ظرفیت وجود دارد، اما در قسمتی مانند پرس یک میلیون ظرفیت بیشتر نیست، زیرا این‌ها مسائلی نیست که یک شبه ایجادشده باشند.

ارسال نظر

بیشتر
دیگر رسانه ها