کد خبر : 77722

واردات در شرایط عادی اقتصاد یک کشور کاملاً سیاست مناسبی است اما در شرایط فعلی ایران واردات یعنی زمین زدن تولید و از بین رفتن منابع ارزی.

به گزارش خودروتک به نقل از اقتصاد24، ساماندهی بازار خودرو از جمله وعده‌هایی بود که وزیر صمت از نخستین روزهای شروع کار خود در وزارتخانه بارها مطرح کرد اما آشفتگی‌ این‌روزهای بازار خلاف وعده‌ها را ثابت می‌کند. واقعیت این است که نابسامانی و سردرگمی در بازار خودرو طی هفته‌های اخیر شدت گرفته و آنطور که به نظر می‌رسد برنامه‌ها و سیاست‌ها نمی‌تواند آشفتگی را از این بازار حذف کند.

برای درک بهتر از شرایط بازار کافی است مروری بر برنامه‌های اخیر دولت در این حوزه داشته باشیم، مثلا واردات خودرو یکی از مسائلی بود که با هر بار مطرح شدن حواشی زیادی به وجود می‌آورد و این طرح هنوز هم با اما و اگرهایی روبه‌رو است. از سوی دیگر تغییر در روند قرعه‌کشی خودرو، تاخیر در اعلام نتایج، حذف اسامی برندگان و تغییر نام آنها به عنوان جایگزین در روزهای اخیر جنجال زیادی به پا کرده است. البته این تمام مسائل نیمه‌کاره و مبهم در این بازار نبوده و عرضه خودرو در بورس نیز با ابهاماتی مواجه شده است.

عرضه خودرو در بورس از جمله طرح‌هایی بود که بسیاری از کارشناسان آن را بیهوده می‌دانستند با این حال به نظر می‌رسید که سیاست‌گذاران با وجود مخالفت‌ها برای اجرای این برنامه مصر هستند اما در حالی که قرار بود ۴۳۰ دستگاه فیدلیتی و دیگنیتی از روز چهارشنبه 18 خرداد در بورس کالا معامله شود، وزارت صنعت، معدن و تجارت طی دو نامه این عرضه را ملغی کرد. این در حالی است که معاملات در بازار به صفر رسیده و عملا بازار در رکود سنگینی فرو رفته است. بررسی این مسائل نشان می‌دهد که بازار خودرو از تمام جهات در آشفتگی به سر می‌برد و حالا این پرسش مطرح می‌شود که چه سرنوشتی در انتظار بازار خودرو خواهد بود؟

واردات خودرو با تناقض‌های روبه‌رو است

وی با اشاره به مسئله واردات خودرو اظهار کرد: سیاست‌گذاران در مسئله واردات نیز گیر افتاده‌اند و واردات هم با تناقض‌گویی‌های روبه‌رو است. در چهار سال گذشته به دلیل کمبود منابع ارزی جلوی واردات را گرفتند. مشکلات منابع ارزی هنوز هم وجود دارد و من نمی‌دانم چطور بانک مرکزی اعلام می‌کند که ما بالاترین ذخایر ارزی را داریم اگر ما بالاترین ذخایر ارزی را داریم چرا وضعیت کشور اینچنین است؟ اگر ارز وجود دارد چرا آن را صرف مسائل واجب‌تری نمی‌کنند؟

کاکایی گفت: ماجرا این است که برخی از کشورها همچون چین و کره می‌گویند به جای اینکه به شما امکان تولید و سخت افزارهای مناسب را بدهیم از ما کالایی همچون خودرو ببرید. افزایش نیاز به کالاهای خارجی و زمین زدن تولید همان کاری است که آمریکا می‌خواهد با انجام دهند و دقیقا با این سیاست ما داریم به سمت این مسیر حرکت می‌کنیم. واردات با شرایطی که در نظر گرفته شده عملاً یعنی اجرای برنامه‌های آمریکا برای ضربه زدن به تولید ما. من تاکید کنم که واردات در شرایط عادی اقتصاد یک کشور کاملاً سیاست مناسبی است اما در شرایط فعلی ایران واردات یعنی زمین زدن تولید و از بین رفتن منابع ارزی.

این در حالی است که با تعرفه‌های گمرکی و غیر گمرکی خودروهای وارد نمی‌شود که عامه مردم بتوانند از آن استفاده کنند. واردات، خودرو‌هایی را شامل می‌شود که مختص دهک بالای جامعه باشد این در حالی است که با این سیاست تقاضای ارزی بالا رفته و از سوی دیگر تورم افزایش خواهد یافت. واردات باعث رقابتی شدن بازار نخواهد شد و فقط یک رانت به وجود می‌آید که یک عده خاص از آن استفاده می‌کنند. پس اگر قرار باشد واردات بازار را تحت تاثیر قرار بدهد برای مدت کوتاهی خواهد بود و در میان مدت و بلند مدت تمام مشکلات به جای خود باز می‌گردد.

ارسال نظر

بیشتر
دیگر رسانه ها