کد خبر : 77714

«بازار خودرو طی ۱۰ روز اخیر روزهای آرامی را سپری می‌کند و معاملات محدودی در بازار صورت می‌گیرد. این روزها تعداد خریداران نسبت به فروشندگان کمتر است و بیشتر خریداران منتظرند تا طرح واردات خودرو نهایی شود.»

به گزارش خودروتک به نقل از جام جم: «فاصله قیمتی میان بازار و قیمت خودروسازان همچنان در حال افزایش است و این تفاوت قیمت در سایه کاهش عرضه خودرو تشدید شده و به‌ گفته فعالان حوزه بازار، شکاف قیمت به بیش از صد درصد رسیده است.

این قیمت‌های افزایشی در حالی شکل می‌گیرد که میزان معاملات در بازار طی دو هفته اخیر کاهش محسوسی داشته است و تنها مصرف‌کنندگان به‌ دنبال تامین خودروی مورد نیاز خود هستند. البته این رکود به‌ دلایلی مانند انتظار بازار برای نهایی‌شدن واردات خودرو و افزایش نرخ ارز ناشی از مسائل سیاسی تداوم داشته است.

البته نباید از اختلالات اخیر در جریان واگذاری خودرو با مدیریت وزارت صمت به‌راحتی عبور کرد. این انتقال قرعه‌کشی از خودروسازان به وزارت صمت باعث تاخیر در واگذاری خودرو شد و حتی با اعلان‌های غلط، جو روانی نامناسبی را به بازار تحمیل کرد که دود این موازی‌کاری در نهایت به چشم خریداران خواهد رفت.

یکی از مهم‌ترین مشکلات این روزهای بازار خودرو، تبدیل آن از یک کالای مصرفی به یک کالای سرمایه‌ای است و بسیاری از مردم به‌ دلیل نگرانی از کاهش ارزش پول ملی ترجیح می‌دهند سرمایه خود را تبدیل به کالای بادوام کنند که بازار خودرو نیز یکی از گزینه‌های دم‌دستی است.

افزایش ۱۵درصدی قیمت خودرو از ابتدای سال

سعید موتمنی، رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودرو، در گفت‌وگو با جام‌ جم با اشاره به آخرین وضعیت بازار می‌گوید: «بازار خودرو طی ۱۰ روز اخیر روزهای آرامی را سپری می‌کند و معاملات محدودی در بازار صورت می‌گیرد. این روزها تعداد خریداران نسبت به فروشندگان کمتر است و بیشتر خریداران منتظرند تا طرح واردات خودرو نهایی شود. در صورتی که این طرح اجرایی شود با واردات خودروهای اقتصادی با قیمتی بین ۱۰ تا ۲۰ هزار دلار قیمت‌ها کاهش خواهد یافت.»

وی بازار تقاضای مردم برای خرید خودرو از خودروسازان را کاذب عنوان کرد و معتقد است در صورت واردات خودرو، قیمت‌ها در بازار ریزش مناسبی خواهد داشت. موتمنی از افزایش ۱۵درصدی قیمت‌ها از ابتدای سال خبر داد و گفت: «میزان عرضه خودرو در بازار کاهش چشمگیری داشته است و بر خلاف اعلام‌های قبلی مبنی بر افزایش عرضه خودرو در سال‌ جاری، هنوز شاهد افزایش عرضه خودرو نبودیم و ادامه روند قرعه‌کشی نیز که قرار بود از ابتدای سال حذف شود، به التهابات بازار خودرو دامن زده است.»

 

ارسال نظر

بیشتر
دیگر رسانه ها