کد خبر : 77646

نیک آیین گفت: تغییر قیمت هزینه تعمیرات قطعا اتفاق خواهد افتاد و به زودی جزییات این مساله را اعلام خواهیم کرد.

به گزارش خودروتک به نقل از گسترش نیوز، این روزها وجود محصولات تقلبی در بازار لوازم یدکی خودرو به چالشی بزرگ تبدیل شده است.

قطعاتی که امروز به وفور در بازار یافت می ‌شود و جعل در بسته بندی آن‌ ها به حدی حرفه ‌ای است که حتی در برخی مواقع کارشناسان بازار لوازم یدکی نیز در تشخیص کالای اصل از کالای جعلی دچار اشتباه می‌شوند.

این مسئله برای تعمیرکاران خودرو نیز به چالش تبدیل شده است. لوازم یدکی تقلبی موجب می شود که مشتریان از فعالیت تعمیرکار راضی نباشند و تعمیرکار مجبور است که یک خودرو را چند مرتبه تعمیر کند. پیرامون این موضوع گفتگویی را با علیرضا نیک آئین رییس اتحادیه صنف تعمیرکاران خودرو تهران ترتیب داده است که مطالعه خواهید کرد.

وضعیت قطعات ایرانی از نظر کیفیت

نیک آئین در این گفتگو  پیرامون  وضعیت قطعات ایرانی از نظر کیفیت، اظهار داشت: میزان لوازم یدکی تقلبی در بازار به آمار رسمی و دقیق نیاز دارد بنابراین نمی توان به طور دقیق از تعداد این قطعات صحبت کرد. اما اینکه بخشی از بازار را کالاهای تقلبی تشکیل داده اند کاملا مشهود است. کیفیت کالای ایرانی را هم می توان از کیفیت خودرو رهگیری کرد. وقتی یک خودروی با کیفیت نداریم به این نتیجه می رسیم که آن خودرو نیز از همین قطعات بی کیفیت تشکیل شده و شرایطی را فراهم آورده است که همه در خصوص کیفیت خودرو و قطعات خودرو اعتراض دارند و حتی کار به جایی رسیده است که رهبر انقلاب نیز به موضوع صنعت خودرو وارد شده و اعلام نظر کرده اند. به طور قطع این نوع کار کردن و بی کیفیت کار کردن و تولید بی کیفیت به نظر من اصلا منطقی‌ نیست.

وی افزود: قطعات بی کیفیت باعث شده است که مکانیک یک تعمیرات را به دفعات انجام بدهد. این در حالی است که تعمیرات باید یک دفعه و یکبار انجام شود ولی متاسفانه قطعات بی کیفیت موجب شده که به دفعات کار تعمیرات انجام شود. همین موضوع دلیلی شده که مکانیک ها در بعضی از تعمیرات و قطعات راغب به انجام دادن کار نباشند. در همین زمینه امروزه شاهد شکل گیری بازار ناقصی در این حوزه هستیم. امیدواریم افزایش کیفیت خودرو و قطعات آن افزایش پیدا کند و این موضوع حل شود.

وفور روغن موتور تقلبی در بازار

نیک آئین همچنین به وجود روغن های موتور تقلبی در بازار اشاره کرد و گفت: متاسفانه به غیر از روغن های تقلبی، فیلتر های تقلبی نیز در این روزها ها به وفور در بازار موجود هستند و صدمه های زیادی را به مکانیک ها و مالک های خودرو وارد می کنند. در شرایطی که هر روز قیمت روغن به شدت در حال تغییر است و قیمت رو به بالا است خود این مساله باعث شده است که روغن های تقلبی زیاد شود.

افزایش هزینه تعمیرات در سال جاری

رییس اتحادیه صنف تعمیرکاران خودرو تهران در بخش دیگری از صحبت های خود به هزینه تعمیرات در سال جاری اشاره کرد و گفت؛ هنوز تصمیمی برای افزایش قیمت تعمیرات خودرو گرفته نشده است ولی بالاخره دستمزد ها، حق بیمه، برق، آب و گاز بالاست و متاسفانه قیمت همه چیز سرسام‌ آور بالا رفته است. بنابراین تغییر قیمت هزینه تعمیرات قطعا اتفاق خواهد افتاد و به زودی جزییات این مساله را اعلام خواهیم کرد.

نیک آئین در ادامه با بیان اینکه به جوانان و افرادی که قصد ورود به این حوزه دارند توصیه می کنم که حتما به این حرفه ورود کنند، خاطرنشان کرد:  این حرفه، دارای ظرفیت های بسیاری است. گرچه در چند سال اخیر به دلیل شیوع ویروس کرونا و شرایط اقتصادی حاکم بر جامعه حالا این صنعت مثل بقیه ی صنعت ها بیمار شده ولی به طور حتم این صنعت و حوزه نیز از کما بیرون خواهد آمد.

وی افزود: میزان سرمایه گذاری برای ورود به این حرفه نیز بستگی به عوامل متفاوت مانند موقعیت، متراژ و... متفاوت است.  داشتن ابزار پیشرفته نیز نرخ سرمایه اولیه برای ورود به این حوزه را افزایش می دهد.

 

ارسال نظر

دیگر رسانه ها