کد خبر : 77399

این روزها مهمتر از آزاد شدن واردات خودرو ، ترکیب خودروهایی است که قرار است به کشور وارد شود. به ویژه که دولت در این دور از واردات خودرو قصد دارد تمرکز بیشتری روی واردات خودروهای اقتصادی بگذارد. تعریفی که از خودرو اقتصادی هم در اینجا وجود دارد واردات خودرو ارزان قیمت است تا طیف وسیع تری بتوانند آنها را خریداری کنند.

به گزارش خودروتک، آیین نامه واردات خودرو در شرایطی در دست تدوین است که ظاهرا قرار است سقف قیمت 20 هزار دلار برای واردات خودرو در نظر گرفته شود. هر چند با وجود تعرفه واردات خودرو و همچنین قیمت ارز خودروهایی با همین محدوده قیمت هم در نهایت خودرو ارزان به حساب نخواهند آمد، اما برای رسیدن به واردات خودرو ارزان زمزمه هایی برای واردات خودرو از هند نیز به گوش می رسد.

واردات خودرو هندی شدنی است؟

هند یکی از بازارهای جالب خودرو در جهان به سر می برد، هم خودروهای سوپراسپرت و لوکس چند صد هزار دلاری در این کشور فروخته می شوند و هم خودروهای کوچکی که در محدوده 4 یا 5 هزار دلار قیمت دارند. مشکل اصلی اکثر خودروهای کوچک هندی که به میکروکار هم معروف هستند این است که این خودروها از نظر ایمنی با اما و اگرهای بسیار زیادی مواجه هستند. بسیاری از آنها به دلیل ابعاد و حجم موتور از شرایط و توانایی لازم به عنوان یک خودرو کامل برای مصارف خانوادگی و یا سفرهای جاده ای هم برخوردار نیستند. در این شرایط انتخاب خودرو از بازار هند بسیار اهمیت دارد.

مشکل بزرگ برای واردات خودرو هند

خودروهای هندی به دلیل ضعف هایی مانند موتور کوچک ، ایمنی پایین بازار صادراتی بزرگی ندارند و به همین دلیل بسیاری از آنها با توجه به اینکه عرضه داخلی دارند تنها با مدل فرمان راست تولید می شوند و خبری از تولید نمونه فرمان چپ نیست. به این ترتیب این یک مانع بزرگ بر سر راه واردات خودروهای هندی به ایران به حساب می آید.

هند صنعت خودرو دارد؟

شاید اکثر مردم خودروسازی هند را با تاتا موتورز و خودرو کوچک و بسیار ارزان تاتا نانو بشناسند. با این حال اکنون تاتا موتورز از سال 2017 وارد مسیر جدیدی شده و دیگر از خودروهای بسیار ارزان مانند تاتا نانو در آن خبری نیست. علت آن هم حرکت به سمت ساخت خودروهای با کیفیت برای ورود به بازار جدید است. در کل می توان گفت که هند به خودی خود صاحب صنعت خودروسازی نیست و صنعت خودرو این کشور به وسیله شرکت های ژاپنی و به طور ویژه سوزوکی تغذیه می شود. سوزوکی یکی از بزرگترین شرکای خودروسازان هند است و مدل های ارزان قیمتی برای عرضه در بازار هند تولید می کند که البته اغلب این خودروها به بازارهای معتبر جهان راه ندارند.

ارزانترین خودروها در بازار هند کدامند؟

در بازار خودرو هند خودروهای بسیار ارزانی وجود دارند که البته همانگونه که گفته شد اغلب آنها از استاندارد و ایمنی لازم برای واردات خودرو برخوردار نیستند.

باجاج کیوت

شرکت باجاج در ایران با موتورسیکلت هایش شناخته می شود اما چند سالی است که وارد خودروسازی هم شده است. البته خودرو باجاج کیوت با ارفاق یک خودرو حساب می شود. موتور استفاده شده در آن یک انجین موتورسیکلت است که 216 سی سی حجم دارد. این موتور می تواند 1.5 اسب بخار قدرت و 16 نیوتن متر گشتاور تولید کند. یک خودرو کاملا شهری یا حتی داخل شهرکی که برای مسیرهای کوتاه و محلی مناسب به نظر می رسد. قیمت باجاج کیوت 3 هزار و 240 دلار است.

ارزان ترین خودروهای جهان در سال 2022 باجاج کیوت

هیوندای ایون

هیوندای ایون خودرو بعدی این فهرست است. خودرویی که ما آن را با نام هیوندای i10 می شناسیم. این خودرو در بازار هند با موتور 814 سی سی عرضه می شود. موتوری که می تواند 65 اسب بخار قدرت و 75 نیوتن متر گشتاور تولید کند. این خودرو حدودا 4 هزار و 800 دلار قیمت دارد.

ارزان ترین خودروهای جهان در سال 2022 هیوندای i10

داتسون ردی گو

داتسون در بسیاری از نقاط جهان خودرویی منقرض شده است اما در هند کماکان به حیات خود ادامه می دهد. داتسون ردی گو در ردیف خودروهای ارزان قیمت جهان قرار دارد و در هند با موتور 800 سی سی و 1000 سی سی عرضه می شود. موتور 800 سی سی این خودرو که خریدار بیشتری در هند دارد می تواند 67 اسب بخار قدرت و 91 نیوتن متر گشتاور تولید کند. قیمت داتسون ردی گو در بازار هند 5 هزار دلار است.

ارزان ترین خودروهای جهان در سال 2022 داتسون ردی گو

رنو کویید

رنو کویید نامی آشنا در حوالی خودروسازی ایران است. روزگاری قرار بود رنو کویید در ایران به تولید برسد. رنو کویید هم در ردیف ارزانترین خودروهای جهان به حساب می آید. این خودرو با موتور 1000 سی سی در هند عرضه می شود. قدرت موتور رنو کویید 59 اسب بخار و گشتاور آن 91 نیوتن متر است. رنو کویید در دو مدل ساده و آپشن دار عرضه می شود. قیمت مدل ساده آن 4 هزار دلار و قیمت مدل آپشنال آن 6 هزار و 700 دلار است.

ارزان ترین خودروهای جهان در سال 2022 رنو کویید

ماروتی آلتو 800

شرکت ماروتی بزرگترین خودروساز داخلی هند است که در سال 1981 توسط دولت این کشور پایه گذاری شد. اکنون سهامدار اصلی آن دولت هند و سوزوکی ژاپن هستند. ماروتی در حال حاضر تولید کننده محصولات ارزانقیمت سوزوکی به حساب می آید. ماروتی آلتو 800 ارزانترین خودرو این شرکت است که یک موتور 800 سی سی دارد که 40 اسب بخار قدرت و 60 نیوتن متر گشتاور دارد. قیمت این خودرو 3 هزار و 900 دلار است.

ارزان ترین خودروهای جهان در سال 2022 ماروتی آلتو 800

ارسال نظر

بیشتر
دیگر رسانه ها