کد خبر : 75919

رئیس اتحادیه نمایشگاه داران و فروشندگان خودرو تهران گفت: مشکل بازار خودرو کشور انحصار و محدودیت عرضه است و موجب شده قیمت خودرو در کشورمان ۳ برابر قیمت های جهانی باشد.

به گزارش خودروتک به نقل از فارس، بررسی آگهی‌های فروش خودرو حاکی از آن است که قیمت فروش خودرو در بازار که از ابتدای امسال روند صعودی به خود گرفته همچنان در حال افزایش است، بطوری که در روزهای اخیر قیمت فروش پراید 111 به 205میلیون تومان رسیده است.

این در حالی است که قیمت فروش این خودرو تا هفته  گذشته حداکثر 200 میلیون تومان و در اواخر اسفند ماه سال قبل یعنی حدود دو ماه پیش  قیمت این خودرو در بازار حداکثر حدود 182 میلیون تومان بود. همچنین قیمت 206 تیپ 2 مدل 1400 که در دو - سه روز گذشته به  حدود 303 میلیون تومان رسیده است در هفته گذشته حدود 287 میلیون تومان بود.

کارشناسان و دست اندرکاران بازار خودرو عامل مهم و تاثیرگذار در افزایش قیمت خودرو را عدم تناسب بین عرضه و تقاضا عنوان می کنند.

سعید مؤتمنی رئیس اتحادیه نمایشگاه داران خودرو تهران می گوید از سال 97 تاکنون عرضه خودرو بین 35 تا 40 درصد کاهش یافته است.

گفتنی است با توجه به وعده های وزیر صمت و مدیران عامل دو خودروساز بزرگ کشور برای افزایش تولید خودرو در سال جاری؛ انتظار می رفت که امسال تا حدودی قیمت خودرو کنترل شود اما نه تنها وعده های افزایش تولید تاکنون محقق نشد بلکه در سال جاری شاهد افزایش قابل توجه قیمت خودرو نیز بوده ایم و همانگونه که اشاره شد قیمت اغلب خودروها نسبت به اسفند ماه سال گذشته افزایش قیمت قابل توجهی داشته است.

*دلیل افزایش قیمت خودرو از نگاه خودروسازان

البته خودروسازان علت افزایش قیمت خودرو را اثر متغیرهای کلان اقتصادی به اقتصاد عنوان می کنند بطوری که مهدی خطیبی در اواسط فروردین ماه امسال درباره دلایل افزایش قیمت خودرو به خبرنگار فارس، گفت: متغیرهای کلان اقتصادی بر روی برخی فعل و انفعالات در بازار و تقاضای سفته بازی خودرو از مسائلی است که می تواند بر قیمت خودرو در بازار تأثیرگذار باشد اما افزایش قیمت خودرو به علت کاهش عرضه خودرو توسط ایران خودرو را تکذیب می کنم.

سعید مؤتمنی در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس درباره دلایل افزایش قیمت خودرو، گفت: نمی توان یک شبه قیمت خودرو را درست کرد، تا زمانی که میزان عرضه خودرو جوابگوی نیاز بازار نباشد قیمت خودرو افزایش خواهد یافت، بنابراین برای کنترل قیمت خودرو این کالا را باید به جایگاه اصلی اش به عنوان یک کالای مصرفی برگرداند و لازمه این کار نیز آن است که تعادل بین عرضه و تقاضا ایجاد شود.

* واردات خودرو تنها راه کنترل قیمت

رئیس اتحادیه نمایشگاه داران و فروشندگان خودرو تهران تنها راه کنترل قیمت خودرو در شرایط فعلی را واردات خودرو عنوان کرد و اظهار داشت: هر زمان خودرو به اندازه کافی وارد بازار شود آن گاه می توان از ثبات قیمت خودرو صحبت کرد.

وی افزود: براساس آنچه که در رسانه ها از آمار تولید خودرو مشاهده می شود تولید در یک ماه گذشته خوب نبوده و حتی نسبت به مدت مشابه سال گذشته کمتر بوده است بنابراین می توان نتیجه گرفت که  مسئولان به وعده های خود درباره افزایش تیراژ تولید عمل نکرده اند.

موتمنی اظهار داشت: علاوه بر آمار، وضعیت عرضه در بازار نیز کاملا حاکی از آن است که با کاهش عرضه مواجه هستیم بنابراین در این شرایط نمی توان انتظار کاهش قیمت ها را داشت.

* چرا قیمت پراید از 200 میلیون تومان عبور کرد؟

این فعال بازار خودرو در پاسخ به این سوال که چرا قیمت پراید به بیش از 200 میلیون تومان رسیده است، گفت: پراید مدتی است که از گردونه تولید خارج شده است و لذا در شرایطی که همه چیز گران می شود دارندگان این خودرو نیز احساس می کنند که می توانند قیمت فروش را بالا اعلام کنند.

وی به اختلاف قیمت بیش از 150 میلیون تومانی 206 تیپ 2 کارخانه و بازار اشاره کرد و افزود: تفاوت بین قیمت کارخانه و بازار این خودرو بسیار زیاد است و در حالی که قیمت کارخانه این خودرو 149 میلیون تومان است اما در بازار این خودرو با قیمتی بیش 300 میلیون تومان عرضه می شود که این امر ناشی از عرضه کم است.

رئیس اتحادیه نمایشگاه داران و فروشندگان خودرو تهران افزود: هر کالایی در بازار محدودیت عرضه داشته باشد، افزایش قیمت خواهد داشت بنابراین خودرو هم از این قاعده مستثنی نیست لذا برای کنترل قیمت باید اجازه بدهند که خودروهای ارزان قیمت نو و کارکرده وارد شود.

موتمنی با اشاره به اینکه کیفیت پایین خودروهای تولید داخل موجب نارضایتی مردم شده است، گفت: سال هاست که خودروهای تولید داخل فاقد کیفیت است و همین موضوع باعث شده میزان مرگ و میر در تصادفات بسیار بالا باشد در حالی که هیچ اقدام خاصی برای بهبود کیفیت تولیدات توسط خودروسازان انجام نمی شود.

ارسال نظر

بیشتر
دیگر رسانه ها