کد خبر : 75754

خودروسازان بزرگ کشور در حالی وعده بستن پرونده محصولات ناقص را طی امسال داده‌اند که با توجه به چالش‌های بزرگ بر سر راه تولید، عملی شدن آن با تردید جدی روبه‌رو است.

به گزارش خودروتک به نقل از دنیای اقتصاد ، با کم شدن تعداد خودروهای ناقص، خودروسازان حالا وعده بستن این پرونده را داده و حتی عنوان می‌کنند که محصول ناقص تولید نخواهند کرد. این در حالی است که مشخص نیست این وعده با تکیه بر چه مسائلی داده شده است. طبق برنامه وزارت صمت، بناست طی امسال یک‌میلیون و 600‌هزار دستگاه خودرو در کشور تولید شود که سهم اعظم آن به ایران خودرو و سایپا تعلق دارد.

این برنامه‌ریزی خود می‌تواند عامل تولید محصولات ناقص حتی بیش از سال گذشته باشد. اصلا یکی از دلایل تولید خودروهای ناقص این بود که وزارت صمت بر رشد تیراژ به هر شکلی تاکید داشت و خودروسازان نیز برای آنکه به فرمان این وزارتخانه عمل کنند، فراتر از توان قطعه‌ای خود تولید کردند و نتیجه‌اش شد پارکینگ‌های مملو از محصولات ناقص. بنابراین همین که الزام تولید 6/ 1میلیون دستگاهی بر گردن خودروسازان گذاشته شده، به تنهایی می‌تواند کلی محصول ناقص روی دست آنها بگذارد.

خودروسازی کشور همچنان با دو چالش بزرگ کمبود نقدینگی و تحریم مواجه است، چالش‌هایی که تحقق برنامه تولید امسال را نیز با اما و اگرهایی روبه‌رو کرده‌اند. بنابراین در این شرایط که تحریم پابرجاست و نقدینگی لازم در اختیار خودروسازان و قطعه‌سازان نیست، یا باید قید تولید 6/ 1میلیون دستگاهی را زد یا پرونده ناقصی‌ها را باز گذاشت. خودروسازان در سال گذشته که زیر یک‌میلیون دستگاه تولید داشتند، به دلیل وجود همین چالش‌ها بیش از 170‌هزار دستگاه محصول ناقص تولید کردند و حالا که قرار است تولید 50‌درصد جهش کند، مشخص نیست چگونه و با چه برنامه‌ای به دنبال بستن پرونده ناقصی‌ها هستند. البته در حال حاضر حجم محصولات ناقص بسیار کمتر شده، اما این موضوع تضمینی بابت اینکه دیگر خودروی دارای کسری قطعه تولید نشود، نمی‌دهد.

 

ارسال نظر

بیشتر
دیگر رسانه ها