کد خبر : 75460

تعداد پالایشگاه‌های کشور ثابت است و بنزین تولیدی هم محدود است، برای تولید بیشتر یا باید پالایشگاه جدید احداث کنیم و یا اینکه پالایشگاه‌های قدیمی را بهبود کیفیت دهیم. یعنی سهم تولید بنزین از هر بشکه نفت را افزایش دهیم که هر دو اقدام مستلزم سرمایه‌گذاری است.

به گزارش خودروتک به نقل از ایلنا، عبدالعلی رحیمی‌مظفری ، با بیان اینکه روند کنونی تولید و مصرف بنزین در کشور مناسب نیست، اظهار داشت: اگر مصرف مدیریت نشود به مشکل برخورد می‌کنیم، باید به سمت سوخت جایگزین و کاهش مصرف سوخت برویم. یا اینکه بتوانیم با تولید بیشتر زمینه صادرات را فراهم کنیم و هم مطمئن باشیم که کشور نیازی به واردات پیدا نکند.

وی با بیان اینکه مصرف بنزی پیش از تعطیلات نوروز روند صعودی به خود گرفت، افزود: دلیل هم این بود که دو سال مردم خیلی کم از خودرو برای مسافرت استفاده می‌کردند و امسال به نحوی مصرف به دلیل موج مسافرت‌ها بسیار اوج گرفت.

این عضو کمیسیون انرژی مجلس تصریح کرد: ما یک مدیریت تولید داریم و یک مدیریت مصرف، در مدیریت تولید باید سعی کنیم با احداث واحدهای تولیدی خود را ایمن‌سازی کنیم ولی از سوی دیگر اینگونه نشود که با افزایش تولید مسابقه مصرف هم راه بیندازیم. باید سیاست‌هایی که منجر به کاهش مصرف سوخت می‌شود، در کشور پیاده کنیم که میزان مصرف سوخت در هر واحد خدماتی و کاری اعم از خودرو و دستگاه‌های دیگر  را مدیریت کنیم. 

وی تاکید کرد: فرهنگ‌سازی و استفاده بهینه از بنزین و بکارگیری وسیله نقلیه عمومی و کمتر کردن تردد خودروهای تک‌سرنشین می‌تواند به مدیریت مصرف کمک کند، در هر حال راهکارهای متعددی وجود دارد، برخی می‌تواند تشویقی و برخی بازدارنده باشد. ما باید متناسب با سوخت و یارانه خدمات بدهیم، ضمن اینکه قیمت سوخت را که در شرایط فعلی اصلا روند مناسبی ندارد، به خوبی مدیریت کنیم.

نصرت‌الله سیفی نیز در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا، اظهار داشت: باتوجه به افزایش خودروها و خارج از رده نشدن خودروهای قدیمی بنزینی و با توجه به اینکه تکنولوژی‌ها هم قدیمی است که مصرف را افزایش می‌دهد،  این احتمال وجود دارد که موجودی بنزین کفاف ندهد و واردکننده شویم. همچنان تعداد خودرو زیاد و مصرف‌کننده هم افزایش می‌یابد، تکنولوژی‌ها هم بروز نشده و خودروهای فرسوده هم از رده خارج نشده‌اند بنابراین انتظار افزایش مصرف حتما وجود دارد. 

وی افزود: از طرفی تعداد پالایشگاه‌های کشور ثابت است و بنزین تولیدی هم محدود است، برای تولید بیشتر یا باید پالایشگاه جدید احداث کنیم و یا اینکه پالایشگاه‌های قدیمی را بهبود کیفیت دهیم یعنی سهم تولید بنزین از هر بشکه نفت را افزایش دهیم، هر دو اقدام مستلزم سرمایه‌گذاری است و چون سرمایه‌گذاری نکردیم، بنابراین تولید بنزین در کشور ما مثل گذشته تقریبا ثابت است. 

این کارشناس حوزه انرژی گفت: اکنون برخی مواقع در تولید و مصرف سر به سر می‌شویم، اما بعد از مدتی مصرف از تولید پیشی می‌گیرد و تبدیل به واردکننده خواهیم شد. 

ارسال نظر

بیشتر
دیگر رسانه ها