کد خبر : 74466

در سال 1400 اتفاق افتاد

معجزه قیمت گذاری درست و ریزش سنگین قیمت خودرو شاهین

معجزه قیمت گذاری درست و ریزش سنگین قیمت خودرو شاهین

اگر به فهرست قیمت خودرو در اول و آخر سال 1400 نگاهی بیندازیم تقریبا همه خودروها افزایش قیمت داشتند و شکاف قیمت خودرو در بازار و کارخانه نیز رشد کرده است. در این میان قیمت شاهین سایپا یک استثنا به حساب می آید.

به گزارش خودروتک، قیمت خودرو شاهین سال 1400 را به صورت نوبرانه آغاز کرد.چرا که روند تحویل این خودرو از آخرین روزهای سال 99 آغاز شد و می توان گفت که در دو ماه اول سال قیمت شاهین غیر قابل استناد و به اصطلاح قیمت نوبرانه بود.

با افزایش شاهین های تحویلی از سوی سایپا قیمت این خودرو شکسته شد و روی 400 تا 410 میلیون تومان ایستاد. اما در شرایطی که دیگر خودروها در ماه های پیش رو از سال 1400 ، افزایش قیمت پیدا می کردند، قیمت خودرو شاهین روندی کاهشی را دنبال می کرد. به گونه ای که سال را با قیمت 345 میلیون تومان به پایان رساند و حتی در مقاطع مختلف و با کاهش قیمت دلار ، قیمت شاهین به زیر قیمت کارخانه نیز رسید.

آنچه می توان به آن معجزه قیمت شاهین هم لقب داد، قیمت گذاری درست آن در کارخانه بود. برخلاف دیگر خودروهای تیراژ بالای کشور که معمولا بسیار پایین تر از قیمت بازار قیمت گذاری می شوند، شاهین در اردیبهشت 1400 با قیمتی نه چندان زیاد از قیمت بازار قیمت گذاری شد. به این ترتیب فرصت مانور دلالان و سفته بازان روی این خودرو به قصد کسب سود از اختلاف قیمت کارخانه و بازار از بین رفت. به این ترتیب خودرو سایپا شاهین به خودرویی مصرفی و نه سرمایه ای تبدیل شد.

ارسال نظر

دیگر رسانه ها