کد خبر : 73592

چه خبر از درآمد مالیاتی خودروهای لوکس؟

چه خبر از درآمد مالیاتی خودروهای لوکس؟

طبق گفته مسوولان سازمان امور مالیاتی، با شناسایی ۵۵۰‌هزار خودروی لوکس، ۵۶۰۰‌میلیارد تومان مالیات وصول خواهد شد اما عملکرد ۷ماهه نشان می‌دهد فقط ۱۴۶‌میلیون تومان وصول شده است.

به گزارش خودروتک به نقل از فارس، دریافت مالیات از خودروهای لوکس به روزهای پایانی سال رسید. بر اساس تبصره ۶ قانون بودجه سال ۱۴۰۰ دارندگان خودروهای گران‌قیمت به ارزش بیش از یک‌میلیارد تومان تا پایان سال باید نسبت به پرداخت مالیات اقدام کنند.

محمد مسیحی، معاون سازمان امور مالیاتی دراین‌باره گفته است برای نخستین بار بالغ بر ۵۵۰‌هزار خودروی لوکس طبق قانون به منظور دریافت مالیات شناسایی شده است. این آمار با همکاری راهور ناجا محقق شده و صاحبان این خودروها باید حدود ۵۶۰۰‌میلیارد تومان مالیات بپردازند. وی در مورد نحوه دریافت مالیات نیز بیان کرد: به مالکان این خودروها پیامک می‌‌‌دهیم و اگر پرداخت نکنند، در زمان نقل و انتقال خودرو باید مفاصا حساب مالیاتی را ارائه کنند.

بر این اساس بسیاری از خودروهایی که مشمول مالیات می‌‌‌شوند عمدتا به دلیل آنکه واردات خودرو به کشور صورت نمی‌گیرد افزایش قیمت‌‌‌ دارند و در صورتی که سال آینده واردات خودرو امکان‌پذیر شود بسیاری از نرخ‌ها تعدیل شده و عملا از شمولیت این نوع مالیات خارج می‌‌‌شوند. واردات خودرو از سال ۹۷ ممنوع شده بود.

پرداخت این مالیات اجتناب‌ناپذیر به نظر می‌رسد و در صورتی که بیش از چند سال این خودرو در اختیار یک شخص باقی بماند و برای نقل و انتقال به دفاتر رسمی مراجعه نکند امکان دارد ارزش روز آن کاهش یابد و از شمولیت قانون بیرون بیاید و احتمالا دیگر مالیات نخواهد پرداخت. با این وجود، لوکس‌سواری هزینه‌‌‌های خاص خود را دارد که باید مالکان آن را بپردازند. طبق آمارها بالغ بر ۲۱‌میلیون خودروی پلاک شده در کشور وجود دارد که کمتر از یک‌درصد آنها مشمول این نوع مالیات می‌‌‌شوند.

 

ارسال نظر

بیشتر
دیگر رسانه ها