کد خبر : 71644

تولید 3 میلیون دستگاه خودرو امکان پذیر است؟

تولید 3 میلیون دستگاه خودرو امکان پذیر است؟

با شدت گرفتن تحریم‌ها که نوک تیز پیکان آن، خودروسازی کشور را نیز نشانه رفت، توسعه داخلی‌‌‌سازی اجزا و قطعات خودرویی در دستور کار قرار گرفت. امروز از لزوم تامین مواد اولیه به عنوان یکی از عوامل اصلی تداوم این مسیر یاد می‌شود. بر این اساس مقرر شد در مدت ۳سال (سال‌های ۹۸ تا پایان ۱۴۰۰) در مجموع ۱۰‌میلیارد دلار توسعه داخلی‌‌‌سازی و جایگزینی کالاهای ساخت داخل با کالاهای وارداتی انجام شود.

به گزارش خودروتک به نقل از ایرنا، طبق همین برنامه، از تیرماه ۹۸ تا اواخر تابستان ۹۹ چهار میز ساخت داخل در صنعت خودروسازی برگزار شد. در مجموع چهار میز ساخت داخل یاد شده، ۱۵۴ قطعه- پروژه با ارزش ۴‌هزار و ۴۶۰ ‌میلیارد تومان و کاهش ارزبری سالیانه ۳۴۱‌میلیون یورو- داخلی‌‌‌سازی شد.اما برگزاری میز پنجم، منتظر انتخاب وزیر صنعت، معدن و تجارت ماند تا اینکه بالاخره پس از چند ماه انتظار و بهبود شرایط کرونایی کشور، ۲۷ مهرماه امسال میز پنجم داخلی‌‌‌سازی خودروسازی کشور به ارزش ۵۶‌میلیون یورو با حمایت وزارت صنعت، معدن و تجارت دولت سیزدهم کلید خورد.

ارزش قراردادهای امضا شده این میز بیش از ۲۲‌هزار میلیارد ریال است که داخلی‌‌‌سازی این قطعات سالانه ۵۶‌میلیون یورو صرفه‌جویی را به‌‌‌دنبال خواهد داشت. این قراردادها بین ۲۳ شرکت توانمند داخلی برای داخلی‌‌‌سازی ۳۳ قطعه- پروژه در خودروهای تولیدی دو خودرو‌ساز بزرگ داخلی- منعقد شد. 

در این مورد، دبیر انجمن سازندگان قطعات و مجموعه‌‌‌های خودرو گفت: اکنون بین ۷۰ تا ۸۰‌درصد خودروهای ایرانی داخلی‌‌‌سازی شده و محصولات جدید ایران‌‌‌خودرو و سایپا نیز با همین میزان خودکفایی در کل زنجیره تامین، به بازار عرضه می‌‌‌شوند. مازیار بیگلو افزود: در یکی، دو سال گذشته شاهد حرکت خوب صنعتگران در مسیر داخلی‌‌‌سازی خودرو بودیم، اما ادامه این مسیر نیازمند تامین مواد اولیه است. این مقام صنفی اظهار کرد: به‌‌‌طور مثال در بخش فولاد با مشکلاتی مواجه هستیم، زیرا قطعات فولادی داخلی‌‌‌سازی شده اما در تامین فولاد کمبودهایی وجود دارد.

وی تاکید کرد: ‌‌‌ همچنین در موضوع داخلی‌‌‌سازی، باید قیمت‌ها برای سازندگان مقرون به صرفه باشد اما ازآنجاکه در بسیاری موارد قیمت‌گذاری مواد اولیه از نرخ ارز تبعیت می‌کند، زحمات داخلی‌‌‌سازان بر باد می‌رود. بیگلو گفت: ‌‌‌در مجموع وضعیت مساعدی را در مقوله سرمایه‌گذاری در این صنعت شاهد نیستیم، زیرا عمده واحدها با مشکلات تامین مواد اولیه و نقدینگی مواجهند. 

وی بیان‌‌ کرد: در حالی که شاهد مطرح شدن موضوعات کلی در خصوص صنعت خودرو از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت هستیم، هنوز اطلاعی از رئوس و جزئیات برنامه‌‌‌ها در دست نیست. بیگلو افزود: به‌‌‌طور مثال وزیر صمت سخن از افزایش تیراژ تولید به میان آورده، در حالی که اگر تداوم شرایط نابسامان کنونی را در خودروسازی و قطعه‌‌‌سازی شاهد باشیم، حتی تولید ۳‌میلیون دستگاه خودرو در افق ۱۴۰۴ نیز دور از دسترس خواهد بود.

 

ارسال نظر

دیگر رسانه ها