کد خبر : 70871

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: در طرح واردات خودرو نظر شورای نگهبان برای نمایندگان مجلس معیار و ملاک است و اگر هیات عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت هم اشکالی به مصوبات وارد می‌داند، باید نظر خود را به این شورا اعلام کند.

به گزارش خودروتک به نقل از آنا، لطف‌الله سیاهکلی در خصوص مخالفت دوباره مجمع تشخیص با طرح واردات خودرو اظهار کرد: مجلس براساس قانون موظف است که مصوبات خود را تقدیم شورای نگهبان کند و این شورا نیز مغایرت این مصوبات را با قانون اساسی و شرع مقدس بررسی می‌کند. وی ادامه داد: نظر شورای نگهبان برای نمایندگان مجلس معیار و ملاک است و اگر هیات عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت هم اشکالی به مصوبات وارد می‌داند، باید نظر خود را به شورای نگهبان اعلام کند.

عضو گروه صنایع و معادن مجلس با بیان اینکه هیات عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام «طرح سامان‌دهی صنعت خودرو» را مغایر با سیاست‌های کلی نظام اعلام کرده است، گفت: اگر واردات خودرو با هدف تنظیم بازار و رونق صادرات باشد، مغایرتی با تولید داخل ندارد، اما اگر هدف آن دلال‌بازی و خسارت به تولید باشد، قطعا نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز با آن مخالف هستند. نماینده مردم قزوین، البرز و آبیک در مجلس تصریح کرد: بازار ایران سالانه به ۲ میلیون خودرو نیاز دارد و این طرح لطمه‌ای به بازار و تولید داخل وارد نخواهد کرد.

سیاهکلی با بیان اینکه مجمع تشخیص مصلحت معتقد است که این مصوبه، از حیث اخلال در مدیریت منابع ارزی کشور با بند ۷ سیاست‌های کلی تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه‌ ایرانی مغایرت دارد، افزود: نمایندگان مجلس در خصوص مدیریت منابع ارز اصلاحاتی در مصوبه انجام دادند و شورای نگهبان نیز اعلام کرده که از نظر این شورا، ابهامات پیرامون طرح واردات خودرو رفع شده است.

اخیرا هادی طحان‌نظیف، سخنگوی شورای نگهبان اعلام کرده که طرح واردات خودرو به مجلس بازگشته و مجمع تشخیص مصلحت نظام آن را مغایر با سیاست‌های کلی نظام اعلام کرده است؛ مجمع تشخیص باور دارد که ایرادات سابق این مصوبه، همچنان به قوت خود باقی است.

 

ارسال نظر

بیشتر
دیگر رسانه ها