کد خبر : 70668

برنامه عرضه خودرو در بورس آهسته آهسته در حال پیگیری و اجرایی شدن است. به اعتقاد برخی کارشناسان از آنجا که در شرایط کنونی عرضه خودرو با میزان تقاضا همخوانی ندارد ، فروش خودرو از طریق بورس کالا راهی برای پایان دادن به حضور پررنگ دلالان در بازار خودرو و تعیین قیمت خودرو از سوی آنان است.

به گزارش خودروتک، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار از پیگیری‌ها از طریق بورس کالا خبر داد به این ترتیب یک‌ سری از خودرو‌ها که «لاکچری» محسوب می‌شوند به‌تدریج وارد بورس شوند.

به این ترتیب تا حدی گروه اول خودروهایی که بورسی می شوند مشخص می شود. آنچه مجید عشقی از آنها با عنوان خودروهای «لاکچری» یاد می کند هر چند تعریفی مبهم از خودروهای کاندیدای عرضه در بورس است اما تا حدی می تواند ما را راهنمایی کند.

از نظر فنی و تعریف جهانی رایج در صنعت خودرو، در کشور ما خودرو لاکچری تولید نمی شود، اما می توان خودروهایی که قیمت میلیاردی و چند صد میلیونی را دارند زیر مجموعه این عبارت «لاکچری» به حساب آورد. خودروهایی که اکنون اغلب خودروهای چینی عرضه شده در بازار ایران را شامل می شوند.

اما نکته قابل توجه این است که بخش اصلی تقاضای واقعی خودرو در کشور مخاطب تولیدات دو شرکت ایران خودرو و سایپا هستند. در این دو شرکت حتی با فرض در نظر گرفتن قیمت هم خودرو لاکچری دیده نمی شود و شاید اگر خودرویی از این دو شرکت بخواهد در بورس کالا عرض شود، تولیداتی همچون شاهین اتومات ، تارا اتومات ، هایما S7 پلاس و دنا پلاس توربو اتومات را در کنار برخی دیگر از خودروهای کم تیراژ شامل شود.

مجید عشقی در اظهارات خود به خودروهایی اشاره کرده است که حساسیت قیمتی روی آنها وجود ندارد. به این ترتیب می توان خودروهای کم تیراژ را هم که تقاضا برای آنها بالا نیست کاندیدای ورود به بورس به حساب آورد.

رئیس سازمان بورس در بخش آخر به این مساله اشاره می کند که «برای بقیه خودرو‌ها برنامه‌ای نداریم». به این ترتیب بخش زیادی از تولیدات ایران خودرو و سایپا دست کم در فاز اول از طریق بورس فروخته نخواهند شد.

دلیل اصلی این جداسازی این است که برای عرضه کالا از جمله خودرو در بورس، باید آن کالا از روند قیمت گذاری دستوری خارج شده و قیمت از طریق عرضه و تقاضا در بورس مشخص شود.

ارسال نظر

بیشتر
دیگر رسانه ها