کد خبر : 70260

رانندگان ناوگان سنگین می‌توانند با مراجعه به سامانه تخصیص تایر وزارت صمت تایر مورد نیاز خود را بر اساس نرخ مصوب تهیه کنند.

به گزارش خودروتک به نقل از تسنیم، وحید خراسانی کارشناس صنعت تایر در مصاحبه با رادیو با اشاره به وضعیت نامطلوب نرخ تایر سنگین در بازار، گفت: تایرهای عرضه ‌شده در سامانه به دو دسته ایرانی و خارجی تقسیم می‌شوند. در حوزه تایرهای وارداتی با توجه به قیمت‌ آن‌ها، اختلاف نرخ تایر در سامانه و بازار آزاد بسیار کم است. برای مثال اگر تایر درجه یک چینی در سامانه حدود 15 میلیون است، در بازار نیز نرخ آن به همین صورت است.

وی افزود: در بخش تایرهای تولید داخل، به دلیل آن‌که یارانه‌های متفاوتی به تولیدکننده اعطا می‌شود، نرخ تمام شده آن حدود 8 الی 9 میلیون تومان است؛ اما با توجه با اختلاف قیمت آن با تایرهای خارجی، نرخ آن در بازار حدود 13 الی 14 میلیون تومان است.

این کارشناس صنعت تایر در واکنش به شائبه دلالی تایر سهمیه‌ای در بازار آزاد، گفت: بسیاری از راننده‌ها با دریافت سهمیه تایر خود اقدام به فروش آن در بازار آزاد می‌کنند و این موضوع که دلالان تایرها را به نرخ دولتی گرفته و در بازار آزاد می فروشند، درست نیست.

رانندگان تایر مورد نیاز خود را  از سامانه وزارت صمت دریافت کنند

بر اساس اطلاعیه سامانه کالا وزارت صمت، تمامی ناوگان سنگین و نیمه سنگین (دارای رینگ‌های 14 با ظرفیت بالای یک تن و بالاتر) که بیمه شخص ثالث فعال دارند، می‌توانند در این سامانه نسبت به اخذ فیش رزرو تایر اقدام نمایند.

یکی از عاملین فروش تایر در بازار سرچشمه به خبرنگارتسنیم گفت: یک تایر 385 اتوبوسی و کامیونی در سامانه به قیمت 8 میلیون 800 هزار تومان به فروش می‌رسد اما در بازار آزاد با قیمت 15 میلیون تومانی عرضه می‌‎شود. بنابراین به نظر می‌رسد که این دست رانندگان ناوگان سنگین و نیمه سنگین می‌بایست تایر مورد نیاز خود را با قیمت مصوب از سامانه توزیع کالا به آدرس kala.ntsw.ir دریافت نمایند.

گفتنی است که در بازار لاستیک سنگین بعضاً مشاهده می‌شود که فاصله‌ای قابل توجه میان قیمت لاستیک ایرانی با قیمت مصوب در بازار آزاد وجود دارد. متأسفانه بسیاری از رانندگان از قیمت رسمی و مصوب تایر اطلاع نداشته و در مورد چگونگی خرید تایر از سامانه کالا وزارت صمت نا‌آگاه هستند. به همین دلیل لاستیک را با قیمت 2 برابر بیشتر از بازار آزاد خریداری می‌کنند.

 

 

ارسال نظر

بیشتر
دیگر رسانه ها