کد خبر : 70202

قیمت خودرو تیبا صندوقدار در بازار به عنوان ارزانترین خودرو در حال تولید ، به 165 میلیون تومان رسیده است. این اختلاف قیمت بسیار زیاد بین قیمت خودرو در بازار و کارخانه یک بار دیگر این مساله را تاکید می کند که قیمت خودرو در کارخانه با واقعیت قیمت آن برای مصرف کننده نهایی انطباق ندارد.

به گزارش خودروتک، قیمت خودرو تیبا صندوقدار در کارخانه 100 میلیون و 631 هزار تومان است. اما همین خودرو در بازار 65 درصد بالاتر عرضه می شود. این اختلاف قیمت بین پولی که به دست تولید کننده این خودرو می رسد و پولی که نصیب فروشنده آن در بازار می شود سیگنال خوبی برای تولید تیبا صندوقدار به تولید کننده نمی فرستد.

به بیان بهتر انگیزه تولید خودروهایی که اختلاف قیمت آنها در کارخانه با بازار زیاد است نزد تولید کننده کاهش پیدا می کند. در شرایطی که تولید کننده خودرو روی قیمت مواد اولیه و قطعات اختیاری ندارد، تعیین قیمت دستوری ، آن هم به میزان زیاد زیر قیمت بازار هم به تولید کننده ضربه وارد می کند و هم به مصرف کننده نهایی. چرا که مصرف کننده به مرور تحت تاثیر کاهش عرضه ، باید قیمت بالاتری را در بازار بپردازد.

به این ترتیب سیاستگذار اگر بنای آزادسازی قیمت خودرو را ندارد، در قیمت گذاری دستوری باید سنجیده تر عمل شده و شکاف قیمت بین قیمت خودرو در بازار و کارخانه تا حد زیادی بسته شود.

ارسال نظر

بیشتر
دیگر رسانه ها