کد خبر : 69541

عضو هیات رئیسه مجلس با اشاره به اینکه زیان‌ده بودن خودروسازان ناشی از وجود هزینه‌های سربار است، اما خودروسازان حاضر به حذف این هزینه‌ها نیستند، گفت: این شرکت‌ها می‌دانند که مردم ناچار به خرید خودروهای بی‌کیفیت هستند، بنابراین قیمت‌ها را بدون توجه به بهبود کیفیت، سلیقه‌ای افزایش می‌دهند.

به گزارش خودروتک به نقل از خانه ملت، محمد رشیدی درباره ادعای خودروسازان مبنی بر زیان‌ده بودن تولید خودرو با قیمت‌های کنونی، گفت: با وجود اینکه زیان‌ده بودن خودروسازان ناشی از وجود هزینه‌های سربار است، خودروسازان حاضر به حذف این هزینه‌ها نیستند و مادامی‌که بازار خودرو انحصاری باشد، خودروسازان زیان‌ده خواهند بودند و خودروی تولیدی نیز بی‌کیفیت است.

نماینده مردم کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی افزود: خودروسازان به ویژه ایران‌خودرو و سایپا قانون‌مدار نیستند و حقوق مشتریان را رعایت نمی‌کنند در واقع با وجود اینکه این شرکت‌ها در طرح‌های پیش‌فروش و فروش فوری مبالغی را به عنوان «پیش‌پرداخت» از مردم دریافت کرده و خودرو را نیز در موعد مقرر درج شده در قرارداد تحویل نمی‌دهند، مطالبات قطعه‌سازان را نیز به‌موقع پرداخت نمی‌کنند و تولیدکنندگان قطعه همواره از عدم دریافت مطالبات خود گلایه‌مند هستند.

رشیدی ادامه داد: نه تنها خودروسازان، خودروهای پیش‌فروش شده را با تاخیر به مشتریان تحویل می‌دهند، بلکه خودروهای تحویلی نیز در بیشتر موارد معیوب بوده و فاقد بسیاری از آپشن‌های مندرج در قرارداد است. وی با بیان اینکه وضعیت کنونی بازار خودرو، حاصل انحصار صنعت خودرو‌ است، اضافه کرد: خودروسازان می‌دانند که مردم ناچار به خرید خودروهای بی‌کیفیت آنها هستند، بنابراین قیمت‌ها را بدون توجه به بهبود کیفیت سلیقه‌ای افزایش می‌دهند.

وی همچنین افزود: واردات مدیریت شده خودرو، انگیزه خودروسازان برای بهبود کیفیت و کاهش قیمت تمام شده خودرو را تقویت می‌کند. عضو هیات رئیسه مجلس باتاکید بر اینکه ایران‌خودرو و سایپا در بازار رقیبی ندارند، شرایط فروش و قیمت‌ خودروها را خود تعیین می‌کنند، تصریح کرد: نتیجه این وضعیت، تولید خودروهای بی‌کیفیت و گران و نارضایتی مردم از خودروهای داخلی است. این نماینده مردم در مجلس یازدهم با اشاره به اینکه تولیدات داخلی توانایی رقابت با همتایان خارجی خود را ندار‌د، ادامه داد: واردات مدیریت شده خودرو، انگیزه خودروسازان برای بهبود کیفیت و کاهش قیمت تمام شده خودرو را تقویت می‌کند.

ارسال نظر

دیگر رسانه ها