کد خبر : 67976

مصوبه جدید مجلس در خصوص ساماندهی واردات خودرو که در میان عموم مردم به آزادسازی واردات خودرو شناخته می شود رکود بازار خودروهای وارداتی را بیشتر کرد. چرا که بسیاری در انتظار آغاز واردات و شکسته شدن قیمت خودرو وارداتی هستند.

به گزارش خودروتک، البته نباید از نظر دور داشت که افزایش قیمت ارز در ماه های اخیر، پیش از این هم خرید و فروش خودروهای صفر کیلومتر وارداتی را به شدت کاهش داده بود.

در این میان اما به نظر می رسد، کاهش عرضه برخی خودروها همچنان ادامه خواهد داشت. اگر چه در طرح مجلس وارد جزئیات واردات خودرو نشده است اما به نظر می رسد واردات خودروهای با حجم موتور بالای 2500 سی سی همچنان ممنوع خواهد بود و آیین نامه های گذشته در این خصوص نیز اعمال خواهند شد. به این ترتیب مثلا واردات خودروهایی مانند تویوتا لندکروز ، لکسوس LX570 و یا تویوتا پرادو همچنان ممنوع خواهد بود و از سرگرفته شدن واردات هم چندان کمکی به شکسته شدن قیمت اینگونه خودروها نخواهد کرد.

از سوی دیگر اخبار رسیده از مجلس شورای اسلامی نیز نشان می دهد تغییراتی در طرح مجلس اتفاق افتاده است. دبیر انجمن وادکنندگان خودرو در این خصوص به ایلنا گفته است: واردات خودروهای کارکرده در تبصره 5 طرح ساماندهی بازار خودرو آمده بود که حذف شد، الان فقط خودروهای صفر کیلومتر می‌توانند وارد شوند و قوانین و مقرارت سابق همچنان در مورد واردات صدق خواهد کرد. بنابراین واردات خوروهایی که قیمت آنها بیش از 40 هزار دلار باشد و یا خودروهای بالای 2500 سی سی همچنان ممنوع است.

با این گفته دبیر انجمن واردکنندگان خودرو، خودروهایی مانند ب ام و سری 5 و 7 ، بسیاری از انواع مرسدس بنزها و خودروهای دیگر بالای 40 هزار دلار نیز از لیست واردات حذف خواهند شد.

در ادامه مهدی دادفر در مورد مصوبه مجلس پیرامون واردات مشروط خودرو اظهارکرد: طبق مصوبه مجلس واردات خودرو محدود به شرکت‌ها نشده است که بخواهیم شرکت‌های واجد شرایط را مشخص کنیم، بلکه همه اشخاص حقیقی و حقوقی می‌توانند واردات خودرو داشته باشند. این قانون یک فرصت مساوی و عادلانه را بین همه تقسیم کرده و همه می‌توانند در این فضا حاضر باشند و هیچ محدودیتی از این نظر ایجاد نکرده است.

دبیر انجمن وادکنندگان خودرو تصریح کرد: واردات دوباره خودرو کار سختی نیست و از نظر عملی امکان واردات آن را داریم، حتی اگر شرکت‌های واردکننده خودرو در این سه سالی که واردات خودرو ممنوع بود از میان رفته باشند، از آنجا که مصوبه به شرکت‌ها اتکا ندارد و اجازه واردات را به هر شخص حقیقی و حقوقی می‌دهد، مشکل چندانی ایجاد نخواهد کرد و اشخاص می‌توانند با رعایت قوانین و مقررات خودرو وارد کنند.

وی در ادامه خاطرنشان ساخت: اگر نیاز به شرکت‌های پشتیبان خدمات پس از فروش برای خودروهای وارد شده وجود داشته باشد، شرکت‌های ما امکان پشتیبانی خدمات پس از فروش را دارند و می‌توانند برای انواع خودروها خدمات ارائه دهند، ما امروز شرکت‌های خدمات‌دهنده مولتی برند نیز داریم.

ارسال نظر

بیشتر
دیگر رسانه ها