کد خبر : 67875

کارشناس خودرو گفت: مصوبه امروز مجلس در آزادشدن واردات خودرو، مصرف ارزی کشور را افزایش می‌دهد و منجر به افزایش قیمت ارز در میان مدت می‌شود.

به گزارش خودروتک به نقل از صدا و سیما ، امیرحسین کاکایی افزود: تجربه قبلی که در سال ۹۱ داریم نشان می‌دهد این روش در شرایطی که محدودیت ارزی داریم به واردات خودرو‌های لوکس منجر می‌شود که حداکثر یک درصد جامعه را تحت تاثیر قرار می‌دهد. وی اضافه کرد: سطح بعدی که از مصوبه امروز مجلس تاثیر می‌گیرد خودرو‌های ارزان‌تر در سطح یک تا دو میلیارد تومان هستند که حداکثر یک دهک جامعه را شامل می‌شود بنابراین عمده خودرو‌های موجود و بازاری که عمده مردم با آن سروکار دارند از این مصوبه به صورت مستقیم تاثیر نخواهند گرفت.
 
کاکایی گفت: مصوبه امروز مجلس به ظاهر واردات خودرو را برای کنترل بازار تسهیل می‌کند البته این واردات در ازای صادرات به ویژه صادرات خودرو و قطعات خودرو خواهد بود آن چه که در این بین باید به آن توجه کرد این است این مصوبه برای اجرایی شدن به سه تا شش ماه زمان نیاز دارد یعنی اثر این مصوبه در سال آینده مشخص می‌شود هر چند در روز‌های آینده به طور موقت، هیجانی در بازار رخ خواهد داد.
 
این کارشناس خودرو افزود: این که در ۱۵ مرداد ۱۳۹۶ واردات خودرو را ممنوع اعلام کردند به علت محدودیت‌های ارزی و کنترل ارز بود که ربطی به صنعت بازار خودرو نداشت هر چند اثر آن را در بازار خودرو مشاهده کردیم.
 
کاکایی گفت: اگر در شرایطی که محدودیت منابع ارزی داریم واردات خودرو را آزاد کنیم این حرکت در میان مدت منجر به افزایش قیمت ارز می‌شود و در عمل تورمی را در کشور ایجاد می‌کند که به ضرر ۹ دهک بعدی جامعه است.
 
وی افزود: با این مصوبه هر چند عده‌ای به طور موقت خودرو را وارد می‌کنند و به ظاهر قیمت‌ها کاهش می‌یابد، اما در میان مدت قیمت‌ها افزایش می‌یابد و مجبور می‌شویم به علت افزایش قیمت ارز، جلوی واردات را بگیریم.
ارسال نظر

بیشتر
دیگر رسانه ها