کد خبر : 67843

با تصویب واردات خودرو در مجلس شورای اسلامی در روز گذشته گام بزرگی در جهت پایان دادن به بیش از سه سال ممنوعیت واردات خودرو به کشور برداشته شد. ممنوعیتی که به دلیل برداشته شدن فشار از روی بازار ارز در شرایط تحریمی وضع شده بود و البته به سرسام آور شدن قیمت خودروهای وارداتی در بازار خودرو هم منجر شد.

به گزارش خودروتک، البته تصویب آزادسازی واردات خودرو در مجلس برای تبدیل شدن به قانون و اجرایی شدن باید به تصویب شورای نگهبان نیز برسد، با این حال تا همین جا نیز امید زیادی برای از سر گرفته شدن واردات خودرو در آینده نزدیک ایجاد شده است.

طرح تصویبی مجلس برای واردات خودرو البته دارای شرط و شروطی است که شاید در نگاه اول برخی تصور کنند که این طرح واردات خودرو را با موانعی رو به رو می کند، اما نگاه دقیق به این شروط نشان می دهد که اینگونه نیست.

مهمترین شرط در این میان عدم ایجاد تعهد ارزی برای کشور است. شرطی که می تواند نگرانی های دولت در خصوص تامین ارز را برطرف کند. براساس این طرح واردات خودرو یا در ازای ارز حاصل از صادرات خودرو یا قطعات خودرو انجام می شود و یا از طریق ارز اشخاص که در بیرون از کشور قرار دارد.

شرط دیگری که در این طرح برجسته شده است، واردات خودروهای برقی و هیبریدی یا واردات خودروی بنزینی یا گاز سوز با بر چسب انرژی ب (B) و بالاتر و یا دارای شاخص ایمنی سه ستاره و یا بالاتر بر اساس گواهی های استاندارد معتبر است. ممکن است در نگاه اول به نظر برسد که این شرط خودروهای وارداتی را محدود می کند. اما واقعیت این است که اکنون تمامی برندهای خودرویی قابل قبول در جهان مدل های هیبریدی دارند و تنوع خودروهای برقی نیز روز به روز در حال افزایش است. تمامی خودروهای وارداتی که در کشور وجود دارند مدل های هیبریدی نیز دارند و روند هیبریدسازی شرکت های خودروساز از سال 2020 به این سو شتاب بیشتری هم گرفته است. به این ترتیب دست واردکننده خودرو در انتخاب مدل و برند اگر از گذشته بازتر نشده باشد، بسته تر نشده است.

حتی می توان گفت در این طرح واردات خودرو تسهیل هم شده است. تبصره 3 این طرح می گوید که : منحصرکردن، داشتن نمایندگی یا ارائه خدمات پس از فروش، صرفاً از خودروسازان خارجی ممنوع است . سایر مقررات مربوط توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت تعیین می شود.

به این ترتیب دیگر نیازی نیست که وارد کننده به طور مستقیم با شرکت مادر برای خدمات پس از فروش در ارتباط باشد و از طرق شرکت های داخلی نیز می تواند موضوع تعمیرات و خدمات پس از فروش را دنبال کند.

متن و تبصره های طرح مجلس برای واردات خودرو:

هر شخص حقیقی یا حقوقی می تواند به ازای صادرات خودرو یا قطعات خودرو یا سایر کالاها و یا خدمات مرتبط با انواع صنایع نیرو محرکه و یا از طریق واردات بدون انتقال ارز نسبت به واردات خودرو تمام برقی یا دو نیرویی (هیبریدی) و یا واردات خودروی بنزینی یا گاز سوز با بر چسب انرژی ب (b) و بالاتر و یا دارای شاخص ایمنی سه ستاره و یا بالاتر بر اساس گواهی های استاندارد معتبر، معادل ارزش صادارتی خود اقدام نماید.

تبصره ۱- واردات موضوع این ماده ، نباید هیچ تعهد ارزی جدیدی برای کشور ایجاد نماید.

تبصره۲- سقف تعداد خودروهای مجاز وارداتی، هر شش ماه یکبار توسط شورای رقابت و بر اساس میزان کمبود عرضه نسبت به تقاضای موثر خودروی سواری طی یک سال گذشته تعیین می شود.

تبصره۳- منحصرکردن، داشتن نمایندگی یا ارائه خدمات پس از فروش، صرفاً از خودروسازان خارجی ممنوع است . سایر مقررات مربوط توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت تعیین می شود.

تبصره۴- واردات مجدد اقلام صادر شده موضوع این ماده، ممنوع و در حکم کالای قاچاق است.

تبصره۵- واردات خودروهای کارگرده در چارچوب این ماده ، به شرطی که بیش از ۳ سال از تاریخ تولید آنها نگذشته باشد، مجاز است. سایر مقررات فنی مربوط توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت تعیین می شود.

 

 

 

 

ارسال نظر

بیشتر
دیگر رسانه ها