کد خبر : 67123

میانگین مصرف بنزین در مردادماه سال جاری ۸۳.۴ میلیون لیتر در روز بوده که با توجه به مصرف ۸۳ میلیون لیتری بنزین در مرداد سال گذشته، مصرف این سوخت در پنجمین ماه سال ثابت بوده است.

 به گزارش خودروتک به نقل از ایرنا، مصرف بنزین همواره به عنوان یکی از دغدغه‌های مهم کشور به شمار می‌رود. این نگرانی در دهه‌های اخیر باعث شد تا دوبار نظام سهمیه‌بندی بنزین در کشور اجرا شود.

با آغاز سال 1400، اما دوباره مصرف بنزین بالا رفت تا جایی که در یک روز تیرماه، ایرانی‌ها 107 میلیون لیتر بنزین سوزاندند.

اگرچه بعدها اعلام شد که این مورد نادر بوده و مصرف روی این اعداد نیست اما این زنگ خطری بود که نشان می‌دهد ایرانی‌ها به دلیل بد مصرفی و البته مصرف بالای خودروها، می‌توانند مصرف بالای 100 میلیون لیتر در روز را عادی‌سازی کنند.

با این حال، مصرف بنزین در مرداد ماه در مقایسه با مرداد سال گذشته و البته ماه قبل از آن در جا زد.

میانگین مصرف بنزین چه در مرداد سال 99 و چه در تیرماه سال 1400، حدود 83 میلیون لیتر ثبت شده است.

آمارها نشان می‌دهد مصرف بنزین در مرداد ماه نیز 83.4 میلیون لیت در روز برآورد شده است.

با این حال نگرانی اصلی زمانی مطرح می‌شود که با کنترل کرونا در ایران و جهان، شیب مصرف سوخت و بنزین نیز بیشتر خواهد بود. موضوعی که ظرفیت‌های صادراتی ایران را به خطر می‌اندازد.

به گزارش ایرنا، ادامه روند کنونی مصرف در صورت رفع محدودیت‌های کرونا می‌تواند مصرف بنزین در کشور را به شدت افزایش دهد.

موضوعی که ایران را از دایره صادرکنندگان بنزین خارج کرده و حتی تا 2 سال آینده دوباره به واردکننده بنزین تبدیل کند.

البته با اصلاح الگوی مصرف و افزایش بهینه‌سازی مصرف سوخت می‌توان از این اتفاق جلوگیری کرد. با این حال در کنار اصلاح الگوی مصرف باید افزایش مصرف سی. ان. جی را نیز در دستور کار قرار داد.

ایران در شرایط فعلی 40 میلیون مترمکعب ظرفیت توزیع روزانه سی. ان. جی دارد که می‌توان با توجه به ظرفیت خالی موجود که نزدیک به 20 میلیون متر مکعب می‌شود، افزایش مصرف بنزین را کنترل کرد.

همچنین ایران که دومین دارنده ذخایر گاز جهان به شمار می‌رود، می‌تواند با تکیه بر این سوخت ملی، در مصرف سوخت مایع صرفه‌جویی کند.

 

ارسال نظر

بیشتر
دیگر رسانه ها