کد خبر : 66530

فعالان بازار معتقدند نوسانات نرخ ارز همچنان روی بازار خودرو تاثیرگذار است.بنابراین می‌توان نوسانات نرخ ارز را نخستین اهرمی ‌خواند که سبب بالا رفتن قیمت خودرو شده است. اما این همه ماجرا نیست و وضعیت عرضه محصولات شرکت‌های خودروساز همچون تیرماه نیز اهرم دیگری است که سبب بالا رفتن قیمت‌ها در بازار شده است.

به گزارش خودروتک  به نقل از دنیای اقتصاد ، طی سه هفته‌ای که از مرداد ۱۴۰۰ می‌گذرد شاهد هستیم که ایران خودرو تنها یک فروش فوق‌العاده برگزار و طی آن تنها پژو پارس خود را در دو مدل ساده و با موتور TU۵ عرضه کرده بود. این خودروساز یک طرح پیش فروش را در هفته اول مرداد برای ۵ محصول خود برگزار کرد. موعد تحویل این ۵ محصول خرداد تا مرداد سال آینده اعلام شد.دیگر خودروساز بزرگ کشور یعنی خودروسازی سایپا نیز در بازه سه هفته‌ای مرداد تنها یک طرح پیش فروش برای ۵ محصول خود برگزار کرد.

در این طرح پیش فروش سایپا علاوه بر حذف قرعه‌کشی، هیچ محدودیتی برای شرکت متقاضیان نیز در نظر گرفته نشده  است.این نخستین طرح فروش خودروسازان طی ۱۵ ماه گذشته است که بدون ‌سازو کار قرعه کشی و ایجاد محدودیت برگزار شد. اما باید توجه کرد برگزاری یک فروش فوق‌العاده آن هم با ارائه یک محصول و دو طرح پیش فروش حتی اگر قرعه‌کشی نیز برای شناسایی منتخبان انجام نشود باز هم نمی‌تواند مسیر مناسبی برای عرضه خودرو به بازار باشد.

به این ‌ترتیب دلیل اصلی باریک شدن جاده عرضه از سوی شرکت‌های خودروساز را باید در افت تیراژ این شرکت‌ها جست‌وجو کرد.خودروسازان با وجود برنامه‌های اعلامی از سوی سیاستگذار کلان این بخش نتوانستند آن طور که باید و شاید نمودار تولید خود را صعودی کنند.

بازار خودرو 1

نبود سرمایه در گردش مناسب، عاملی است که سبب شده خودروسازان نتوانند با وجود دستور سیاستگذار کلان، تولید خود را به سطح قابل قبولی برسانند.

همچنین نبود نقدینگی کافی سبب شده خودروسازان نتوانند بدهی خود را به شرکت‌های قطعه‌ساز پرداخت کنند. افزایش بدهی خودروسازان به قطعه‌سازان، این شرکت‌ها را به ویروس کمبود نقدینگی آلوده کرده به طوری که این شرکت‌ها نیز قادر به پاسخگویی نیاز خودروسازان در خطوط تولید نبوده‌اند.

چالش عرضه قطعه از سوی شرکت‌های قطعه‌‌ساز علاوه بر اینکه به نوعی ترمز رشد تیراژ را کشیده خود منجر به افزایش تولید محصولات ناقص نیز شده است.برآوردها نشان می‌دهد حدود ۱۲۰ هزار خودروی ناقص در پارکینگ خودروسازان دپو شده است.بی تردید تکمیل و عرضه این ۱۲۰ هزار خودروی ناقص می‌تواند تا حدودی تب افزایش قیمت‌ها را پاشویه کند.

چالش نقدینگی خودروسازان را واداشته تا با فشار بیشتری خواهان حذف قیمت‌گذاری دستوری باشند تا بلکه بتوانند از مسیر آزادسازی قیمت محصولات تولیدی به نوعی بر چالش نبود نقدینگی فائق آیند.نشانه‌هایی وجود دارد که آزادسازی تدریجی و گام به گام قیمت‌ها در دستورکار خودروسازان قرار گرفته است.حذف قرعه‌کشی از طرح پیش فروش ۵ محصول سایپا نیز به دلیل کاهش فاصله قیمتی میان کارخانه و بازار اتفاق افتاده است.کارشناسان هشدار می‌دهند وضعیت مالی خودروسازان وخیم‌تر از آن است که آنها بتوانند به صورت تدریجی به سمت آزادسازی قیمت‌ها حرکت کنند.کارشناسان پیشنهاد می‌کنند برای رهایی خودروسازان از چاه قیمت‌گذاری دستوری که بنیه مالی خودروسازان را تضعیف کرده باید ریتم حرکت در جاده آزادسازی قیمت‌ها را تندتر کرد.

آنها معتقدند اگر این اتفاق بیفتد بی‌تردید روند عرضه خودرو از سوی شرکت‌های خودروساز بهبود قابل ملاحظه‌ای پیدا می‌کند و این مساله می‌تواند زهر تاثیر نوسانات نرخ ارزی را نیز گرفته و ترمز رشد قیمت‌ها را در بازار بکشد.

 

ارسال نظر

دیگر رسانه ها