کد خبر : 65783

در سند سیاستی صنعت خودرو ترسیم شد

در حالی که سه سال از ممنوعیت واردات خودرو می گذرد، وزارت صمت چشم انداز واردات خودروهای هیبرید و برقی را در سند سیاستی صنعت خودرو تا ۱۴۰۴ ، ترسیم کرده است. تصویری که در شرایط کنونی به نظر بلندپروازانه می آید.

به گزارش خودروتک ، سیاست گذاری هایی که در بخش تولید و واردات خودرو در کشور وجود داشته موجب شده که خودروهای برقی و هیبریدی داخلی تاکنون در حد طرح و نمونه های اولیه باقی بمانند و وارد فاز تولید نشوند. در بخش واردات نیز ماجرا به گونه ای پیش رفت که با افزایش نرخ ارز و به موازات آن ممنوعیت واردات خودرو به طور کامل، خودروهای هیبریدی در ردیف خودروهای لوکس بازار قرار گرفتند. در حالی که شرایط کیفیت هوا به خصوص در کلانشهرهای کشور به روشنی نشان می دهد که بازار خودرو کشور باید به سمت خودروهای برقی و هیبریدی برود.

در سند سیاستی صنعت خودرو تا ۱۴۰۴ که از سوی وزارت صمت تدوین شده است برای سال 1400 واردات 35 هزار دستگاه خودرو پیش بینی شده است! آن هم در شرایطی که هیچ بحثی در خصوص آزادسازی واردات خودرو مطرح نیست و بیش از 4 ماه هم از سال 1400 پشت سر گذاشته ایم. 

تعداد هدف گذاری شده در این سند برای واردات خودروهای هیبرید در چهار سال آینده یعنی 1401 تا 1404 بیشتر هم شده و به 100 هزار دستگاه در سال رسیده است.

چشم انداز واردات خودروهای هیبرید در این سند در حالی ترسیم شده است که که دولت دوازدهم در آخرین روزهای عمر خود به سر می برد و باید دید آیا دولت جدید کماکان به اهداف واردات خودرو هیبریدی در این سند اعتقاد خواهد داشت و آن را پیگیری می کند یا خیر.

ارسال نظر

دیگر رسانه ها