کد خبر : 64693

به نظر می‌رسد باز هم پای انتظارات شهروندان و تصورات آنها از آینده سیاسی و اقتصادی کشور در میان است. به عبارت بهتر، ایرانی‌ها منتظرند تکلیف برجام و تحریم‌ها مشخص شود و آنگاه برای خرید و فروش اقدام کنند.

به گزارش خودروتک به نقل از دنیای اقتصاد ، در واقع آنچه بذر تردید را در بازار خودرو کاشته، سرانجام برجام است، زیرا شرایط سیاسی و اقتصادی کشور وابستگی زیادی به این مساله دارد. تصور کلی این است که با احیای برجام و لغو تحریم، اوضاع اقتصادی کشور رو به بهبود خواهد رفت و انتظارات تورمی نیز فروکش می‌کند، ضمن آنکه قیمت ارز هم پایین می‌آید.

این اتفاق آبان سال گذشته و پس از پیروزی جو بایدن بر دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا رخ داد، اما بعد از انتخابات داخلی کشور این گونه نشد، زیرا برجام کماکان بلاتکلیف است. در واقع با پیروزی بایدن، امیدها برای احیای برجام زیاد شد و همین موضوع، انتظارات تورمی شهروندان ایرانی را پایین آورد، با این حال برجام فعلا بلاتکلیف مانده و مشخص نیست آینده آن چه می‌شود.

این وضع مبهم، ایرانی‌ها را در خرید و فروش مردد کرده و تردید آنها در بازار خودرو نیز به چشم می‌آید. خیلی‌ها منتظرند تا برجام احیا و تحریم‌ها لغو شوند و آنگاه اقدام به خرید خودرو کنند، زیرا خوب می‌دانند در آن شرایط، قیمت خودرو افت قابل‌توجهی را به خود خواهد دید.

در حال حاضر ایران، کشورهای اروپایی و آمریکا کماکان درگیر مذاکرات برجامی هستند و در طول حدود دو ماه گذشته گاهی سیگنال‌هایی مثبت مبنی بر احیای برجام و لغو تحریم ارسال شده است. همین سیگنال‌ها شهروندان ایرانی را نسبت به آینده برجام امیدوار کرده و در این بین، مشتریان بازار خودرو نیز چشم امید به آینده دوخته‌اند تا با لغو تحریم و کاهش قیمت، اقدام به خرید کنند.

 

ارسال نظر

بیشتر
دیگر رسانه ها