کد خبر : 64012

صورت‌های مالی سه خودروساز بزرگ کشور در سال گذشته نشان می‌دهد آنها برای هر دستگاه خودروی تولیدشده به‌طور متوسط حدود ۱۲۲میلیون تومان هزینه کردند. این در حالی است که خودروسازان به‌طور متوسط ۱۱۴میلیون تومان برای فروش هر محصول پول گرفتند. این زیان قابل تامل، ریشه در سیاست عجیب و پر اشتباه قیمت‌گذاری دستوری دارد.

به گزارش خودروتک به نقل از دنیای اقتصاد،  سه شرکت بزرگ خودروسازی تا پایان سال گذشته در مجموع بیش از 12 هزار میلیارد تومان زیان تولید را در صورت‌های مالی خود به ثبت رسانده‌اند. در میان این سه شرکت خودروساز ایران‌خودرویی‌ها بیشترین زیان تولید را داشته‌اند که این موضوع البته به تیراژ بالا‌ و تنوع محصول این شرکت نسبت به سایپا و پارس‌خودرو بازمی‌گردد.

صورت‌های مالی ایران‌خودرو در ارتباط با وضعیت این شرکت در سال گذشته که در سایت کدال منتشر شده است، نشان می‌دهد زیان این خودروساز در بخش فروش محصولات خود به بیش از 9 هزار و 600 میلیارد تومان رسیده است. درآمد ایران‌خودرو تا پایان سال ۹۹ به بیش از 60 هزار و 900 میلیارد تومان بالغ می‌شود، اما این خودروساز بیش از 70 هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان نیز هزینه کرده است. ایران‌خودرو تا پایان اسفند سال‌ گذشته 464 هزار و 180 دستگاه خودرو‌ فروخته است و متوسط قیمت محصولات فروخته‌شده توسط این خودروساز حدود 131 میلیون تومان بوده است. اما ایران‌خودرویی‌ها به‌طور کلی چه میزان زیان کرده‌اند؟ صورت‌های مالی این خودروساز نشان می‌دهد این شرکت تا پایان سال گذشته زیان تولیدی نزدیک به 21 هزار و 200 میلیارد تومان را در صورت‌های مالی خود درج کرده است.

متوسط قیمت فروش اعضای این خانواده در صورت‌های مالی ایران‌خودرو 87 میلیون تومان درج شده است. فروش خانواده سمند نیز برای ایران‌خودرویی‌ها همراه با ضرر بوده است. آبی‌های جاده‌ مخصوص تا سال ۹۹ در مجموع 55 هزار و 6 دستگاه از اعضای خانواده سمند را به فروش رسانده‌اند و از محل فروش این تعداد دستگاه خودرو حدود هزار و 929 میلیارد تومان ضرر کرده‌اند. متوسط قیمت خودروهای فروخته‌شده از خانواده سمند در حدود 83 میلیون و 900 هزار تومان بوده است. در حالی که دنا نیز در صف محصولات زیان‌ده این خودروساز قرار دارد شاهد هستیم که رانا شاگرد اول سوددهی در میان محصولات این خودروساز است. بررسی‌های صورت‌های مالی منتشر شده توسط ایران‌خودرو نشان می‌دهد زیان آنها از ناحیه فروش 50 هزار و 783 دستگاه دنا بالغ بر 790 میلیارد تومان می‌شود. متوسط قیمت انواع دنای تولید شده در ایران‌خودرو عددی حدود 141 میلیون تومان بوده است. اما آبی‌های جاده مخصوص از ناحیه فروش 12 هزار و 367 دستگاه رانا نیز بیش از 180 میلیارد تومان سود به حساب خود واریز کرده‌اند.

ایران‌خودرویی‌ها طی سال گذشته یک دستگاه نیز سوزوکی فروخته‌اند. آبی‌های جاده مخصوص از ناحیه فروش این محصول مونتاژی ژاپنی بیش از 382 میلیون تومان سود کردند. این خودروساز تولید یک محصول تجاری سبک‌(‌وانت‌) را نیز در دستور کار دارد. وانت آریسان محصولی است که آبی‌های جاده مخصوص همانند رانا توانسته‌اند از قبل تولید آن سود را در صورت‌های مالی خود درج کنند.

در حالی‌که تولید پراید سواری متوقف شده است و سایپایی‌ها تنها تولید و فروش مدل وانت آن (‌پراید‌۱۵۱‌) را در دستور کار دارند، صورت‌های مالی ارائه شده توسط مدیران این خودروساز به سازمان بورس تا پایان سال گذشته نشان می‌دهد از فروش 83 هزار و 236 دستگاه خودرو از اعضای خانواده پراید بیش از 386 میلیارد تومان سود متوجه دومین خودروساز بزرگ کشور شده است.

در میان سبد فروش خودروسازی سایپا در سال گذشته سه محصول مونتاژی سراتو، چانگان و آریو دیده می‌شود. سایپایی‌ها از ناحیه فروش 80 دستگاه سراتو در سال گذشته بیش از 830 میلیون تومان سود کردند. اما فروش دو محصول دیگر‌ مونتاژی با زیان همراه بوده است. فروش 19 دستگاه چانگان زیانی حدود یک میلیارد و 900 میلیون تومان به نارنجی‌های جاده مخصوص تحمیل کرد. از ناحیه فروش 187 دستگاه از دیگر محصول مونتاژی چینی این خودروساز نیز بالغ بر 300 میلیون تومان زیان به سایپا وارد شده است.

شاهین محصول نوبرانه خودروسازی سایپا که از سال گذشته به سبد محصولاتی این خودروساز اضافه شد نیز با زیان به فروش رسیده است. نارنجی‌های جاده مخصوص طی سال گذشته 462 دستگاه از این محصول نوبرانه خود را برای متقاضیان فاکتور کردند و با فروش این تعداد شاهین بیش از 17 میلیارد و 290 میلیون تومان زیان را در صورت‌های مالی خود درج کردند. حال به سراغ پارس‌خودرو می‌رویم، این خودروساز نیز از اختلاف «مبلغ فروش» و «بهای تمام‌شده» زیانی بیش از 530 میلیارد تومان را در صورت‌های مالی خود درج کرده است. این میزان زیان، جمع زیان پارس‌خودرویی‌ها را به بیش از 2 هزار و 700 میلیارد تومان می‌رساند.

سومین خودروساز بزرگ کشور طی سال گذشته در مجموع 93 هزار و 545 دستگاه خودرو فروخته است. این خودروساز طی سال گذشته توانسته از گروه Q200 (کوئیک) 11 هزار و 717 دستگاه به فروش برساند. اما از این ناحیه بیش از 42 میلیارد و 900 میلیون تومان زیان کرده است. پارس‌خودرویی‌ها هر دستگاه از محصولات حاضر در خانواده Q200 را به طور متوسط 48 میلیون تومان برای مشتریان فاکتور کردند. پارس خودرویی‌ها 8 هزار و 627 دستگاه نیز از خانواده S200 فروخته‌اند و از این ناحیه نیز بیش از 15 میلیارد تومان زیان کردند. متوسط قیمت فروخته شده برای انواع محصولات این خانواده ‌مانند گروه Q200، 48 میلیون تومان بوده است.

 

ارسال نظر

بیشتر
دیگر رسانه ها