خبرفوری :

کد خبر : 63056

شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران تازه‌ترین گزارش کیفی خودروهای داخلی را اعلام کرد، گزارشی که نشان می‌دهد سطح کیفی خودروهای داخلی هیچ تغییری نسبت به گزارش قبلی نداشته است.

به گزارش خودروتک به نقل از دنیای اقتصاد ، در این گزارش که به فروردین امسال مربوط می‌شود، باز هم خبری از محصولات نوبرانه ایران‌خودرو و سایپا نیست. تارا و شاهین دو محصول جدیدی هستند که تولید آنها از سال گذشته به ترتیب در ایران‌خودرو و سایپا آغاز و پیش‌فروش نیز شدند. این در حالی است که در گزارش کیفی فروردین (مانند اسفند)، خبری از سطح کیفی این دو محصول نیست.

در گزارش کیفی فروردین اما ۲۹ خودرو تولید و مونتاژ داخل مورد ارزیابی کیفی قرار گرفته‌اند که اکثر قریب به اتفاق آنها را محصولات سه ستاره تشکیل می‌دهند. تنها خودرو پنج ستاره فروردین نیز دنا پلاس توربوشارژ اتومات است و ام وی ام ایکس ۳۳ نیز کماکان دو ستاره و در پایین‌ترین سطح باقی مانده است. شرکت بازرسی اما در گزارش جدید خود تعریفی از ستاره‌بندی خودروها ارائه کرده است.

بر این اساس، خودرو پنج ستاره محصولی است که کیفیت بالایی دارد و احتمال وجود ایراد ظاهری در آن ضعیف است. چهار ستاره نیز خودرویی است که کیفیت خوبی دارد، اما وجود ایراد ظاهری در آن محتمل است. در تعریف خودرو سه‌ستاره نیز آمده که کیفیت نسبتا خوبی دارد و ممکن است در آن ایراد عملکردی وجود داشته باشد. دو ستاره نیز خودرویی با حداقل کیفیت است که احتمال وجود ایراد عملکردی در آن، بالا است. در نهایت خودروهای تک ستاره هرچند حداقل استانداردها را پاس می‌کنند، اما کیفیت پایینی دارند و گاهی ایرادات اساسی و مهمی در آنها دیده می‌شود.

ماه‌‌هاست خودروسازان داخلی خودروهای تک ستاره تولید نمی‌کنند و محصول دو ستاره نیز فقط یکی است. بنابراین طبق گزارش شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران، تقریبا تمام خودروهای تولید و مونتاژ داخل حداقل از کیفیت نسبتا خوبی برخوردار هستند. این البته تنها روی کاغذ است و اگر از مشتریان نظرسنجی شود، ممکن است نظرات آنها با آنچه آمار می‌گوید، همخوانی نداشته و سطح کیفی کمتر باشد.

چری تیگو 7

هرچه هست، طبق گزارش اعلامی از سوی شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران، در دسته قیمتی یک فقط یک محصول به چشم می‌آید که تیگو۷ نام دارد. این محصول که ظاهرا گران‌ترین خودرو تولید (مونتاژ) داخل است، نتوانسته بیش از سه ستاره کیفی به دست بیاورد، درست مانند گزارش قبلی.

در دسته قیمتی دو اما با هشت خودرو روبه‌رو می‌شویم که همه آنها چینی هستند. در این بین، تنها هایما و بیسو مدل F چهار ستاره کیفی به دست آورده‌اند که در مقایسه با گزارش قبلی تغییری نکرده‌اند. همچنین پنج عضو دیگر این گروه شامل دو مدل جک، بیسو معمولی، تیگو ۵ و آریزو ۵ توربو نتوانسته اند بیش از سه ستاره کیفی به دست بیاورند. این خودروها نیز در مقایسه با اسفند، تغییر خاصی در سطح کیفی شان رخ نداده است. در این گروه اما ام‌وی‌ام ایکس ۳۳ کماکان لقب کم کیفیت‌ترین خودرو داخلی را تنها با دو ستاره یدک می‌کشد.

قیمت خودرو مدل 1400 قیمت پژو 206 تیپ 2 قیمت تیبا صندوقدار

 سراغ دسته قیمتی سه برویم، دسته‌ای که اعضای آن را تماما محصولات ایران‌خودرو تشکیل داده‌اند. در این بین، دنا پلاس توربوشارژ اتومات به عنوان تنها خودرو پنج‌ستاره کشور، صدرنشین این گروه به شمار می‌رود. تنها عضو چهار ستاره این گروه نیز پژو ۲۰۷ است و باقی اعضای گروه را سه ستاره‌ها تشکیل می‌دهند. پژو ۲۰۶ در هر دو مدل هاچ بک و صندوقدار، دنا، رانا، پژو پارس (تولیدی در تمام سایت‌های ایران‌خودرو) و سمند، اعضای سه ستاره این گروه به شمار می‌روند. هیچ کدام از اعضای گروه سوم در مقایسه با گزارش کیفی فروردین هیچ تغییری از حیث تعداد ستاره‌ها در مقایسه با اسفند سال گذشته نداشته اند. در نهایت اما گروه قیمتی چهار نیز پنج محصول را در خود جای داده است که همه به سایپا و پارس خودرو تعلق دارند. این خودروها که شامل کوئیک معمولی، کوئیک آر، تیبا ۲ پلاس، تیبا۲و ساینا می‌شوند، هیچ کدام در مقایسه با ارزیابی قبلی تغییری از حیث ستاره‌بندی نکرده‌اند. در این بین، کوئیک تولیدی در سایپا توانسته چهار ستاره را ازآن خود کند، اما باقی اعضای گروه سه ستاره هستند.

 

ارسال نظر

دیگر رسانه ها