کد خبر : 62878

بازار خودرو در روزهای اخیر در حالت انتظار به سر می برد و نوسان های قیمت یک تا دو میلیون تومانی را نه می توان به حساب افزایش و نه کاهش قیمت خودرو گذاشت.

به گزارش خودروتک، در خصوص وضعیت بازار خودرو، سعید موتمنی رییس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودروی پایتخت به ایرنا گفت: با توجه به انتظار عمومی از نتیجه ‌بخش شدن مذاکره‌های برجامی، همچنین نزدیک بودن انتخابات ریاست جمهوری و مهم بودن نوع نگاه دولتمردان آینده به موضوع خودرو، بازار خودرو و مشتریان در یک حالت انتظار به سر می‌برند و از خرید و فروش خبری نیست.

وی بیان‌داشت: در ماه‌های گذشته و با نزولی شدن نرخ دلار، روز به روز به تعداد فروشندگان در بازار اضافه شده و خودرو برای فروش زیاد است، اما خریداری وجود ندارد.

این مقام صنفی خاطرنشان‌کرد: ‌افزایش قیمت کارخانه‌ای، فقط سود برندگان قرعه‌کشی‌ها را کمی کمتر خواهد کرد، اما از آنجایی که عرضه خودروسازان هنوز به اندازه کافی نیست، شرایط بازار تغییری نخواهد کرد.

وی ادامه‌داد: وجود مشتری در بازار، وجود تقاضای کاذب و نوسان‌های ارزی می‌تواند در قیمت‌ها تاثیرگذار باشد که اکنون هیچ‌یک از این شرایط را شاهد نیستیم و معاملات به صفر رسیده است.

به گفته کارشناسان، از اواخر سال ۹۸ تاکنون نوسان‌های ارزی سبب شد تا عده‌ای به قصد فعالیت‌های سوداگرانه به خرید ارز، سکه، طلا، خودرو، مسکن و غیره روی آورند.

در این شرایط، عده‌ای به خرید خودرو روی آوردند که در نتیجه پارکینگ‌ها از خودروها پُر شد.

آن‌طور که مسوولان آمار می‌دهند اکثر خودروهای خریداری شده در برنامه‌های فروش خودروسازان، حتی برای استفاده از خدمات گارانتی نیز مراجعه به نمایندگی‌ها نداشته‌اند و این، یعنی خودروها به قصد دلالی و کسب سود خریداری شده است.

کارشناسان تاکید دارند که بازار خودرو همچون دیگر بازارها نیازمند آرامش است و پس از برخی صحبت‌ها مبنی بر نتیجه‌بخش بودن مذاکره‌های برجامی، بازار خودرو در عمل با توقف و سکون مواجه شده است و همگی به انتظار نشسته‌اند.

اگر چند روز شاهد ثبات شرایط به‌ویژه ثابت شدن نرخ ارز باشیم و سیگنال‌ها و اخبار منفی به حداقل برسد، بازار راه خودش را پیدا خواهد کرد.  

 

 

ارسال نظر

دیگر رسانه ها