کد خبر : 62770

سخنگوی انجمن سازندگان قطعات و مجموعه‌های خودرو با تشریح دلیل کاهش عرضه خودروسازان، گفت: مطالبات بی پاسخ قطعه سازان از خودروسازان و دشواری تامین مواد اولیه باعث تشدید مشکل قطعه سازان شده است.

به گزارش خودروتک به نقل از فارس، فرهاد بهنیا سخنگوی انجمن سازندگان قطعات و مجموعه‌های خودرو در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه علت میزان کاهش عرضه خودرو‌های ایران خودرو و سایپا به بازار چیست؟ گفت: نقدینگی ایران خودرو و سایپا کاهش یافته و این موضوع در عرضه آنها اثر گذاشته است.

وی گفت: بسیاری از سازندگان قطعه برای دریافت پول به مشکل بر خورده‌اند که کارشان به مجلس کشیده شد.

بهنیا تشریح کرد: بزرگترین مشکل قطعه سازان، کمبود نقدینگی است و باعث می‌شود تولید انواع قطعات مانند جلو بلندی و چراغ خودرو با بحران رو به رو شود. در اصل روش قیمت گذاری کنونی اجازه نمی‌دهد، مشکل کمبود نقدینگی حل شود.

وی افزود: چندی پیش طرح واگذاری خودرو در بورس را مطرح کردند، اما روش اجرایی آن مشخص نشده و ممکن است حتی این روش همان رانت روش قیمت گذاری فعلی را به وجود بیاورد و در نهایت، خودرو باز هم با قیمت بالا فروخته شود؛ چرا که تکلیف کشف قیمت نیز در آن طرح مشخص نشده است.

سخنگوی انجمن سازندگان قطعات و مجموعه‌های خودرو ادامه داد: در حال حاضر متاسفانه نهاد مشخصی برای تصمیم گیری در مورد قیمت گذاری خودرو نداریم. در واقع وزارت صمت، شورای رقابت، سازمان حمایت و مجلس روش‌های مختلفی را برای قیمت گذاری اعلام می‌کنند.

وی ادامه داد: ما توانایی افزایش تولید قطعات را داریم و حتی امسال با وجود مشکل کمبود نقدینگی، حدود ۲۵ درصد افرایش تولید داشته ایم. مطالبات قطعه سازان فقط در ۲ ماه اول امسال به ۳۵ هزار میلیارد تومان رسیده است و اکنون نمی‌توانیم ورق فولادی، قطعات نیم ساخته و دیگر مواد اولیه را خریداری کنیم.

وی گفت: خودروسازان خودرو تولید می‌کنند، اما نمی‌توانند آن را تجاری کنند، چرا که برخی قطعات را نمی‌توانند تهیه کنند. اکنون قیمت خودرو در بازار و کارخانه ۱۰۰ درصد اختلاف دارد.

بهنیا تصریح کرد: قطعه سازان برای تهیه مواد اولیه به سامانه بهین یاب مراجعه می‌کنند، اما موانعی سر راه آنها گذاشته شده است که نمی‌توانند فعالیت خود را به خوبی ادامه دهند و ممکن است حتی توقف تولید داشته باشند.

 

 

ارسال نظر

دیگر رسانه ها