کد خبر : 62730

وزیر راه و شهرسازی وعده نوسازی ۶۵ هزار کامیون فرسوده در پنج سال را داده است. در دوره وزیر سابق از برنامه نوسازی ۶۵ هزار کامیون فقط پنج هزار دستگاه نوسازی شد.

به گزارش خودروتک به نقل از تسنیم ، محمد اسلامی در مراسم افتتاح ۱۱ کیلومتر واریانت چهار خطه محور اصفهان- اردستان گفت: مطابق ارزیابی‌ها ۶۵ هزار ناوگان بالای ۴۰ سال در ناوگان باری کشوری فعال است که برنامه‌ریزی شده در یک بازه زمانی حداکثر ۵ ساله نوسازی آن‌ها شروع شود.

وزیر راه و شهرسازی شهریور سال گذشته از نوسازی ۶۵ هزار کامیون فرسوده در یک بازه زمانی ۳ ساله خبر داده و گفته بود:‌ از سال ۷۸ تا کنون ۲۰ هزار دستگاه کامیون نوسازی شده است اما امروز گام بزرگی بر می‌داریم که بر مبنای آن ۶۵ هزار دستگاه کامیون در بخش کالا ۳ سال آینده نوسازی شود.

اسفند سال ۹۴ تفاهمنامه نوسازی ۶۵ هزار کامیون بین عباس آخوندی، وزیر وقت راه و شهرسازی و وزیر نفت امضا شد. بر اساس این تفاهمنامه قرار بود در یک بازه ۴ ساله ۶۵ هزار کامیون فرسوده کشور نوسازی شود.

عباس آخوندی، وزیر سابق راه و شهرسازی در مراسم امضای این تفاهمنامه با اشاره به ۴ ساله بودن این تفاهمنامه، گفته بود: هم‌اکنون ظرفیت تولید کامیون در کشور براساس گزارش وزارت صمت حدود ۲۵ هزار کامیون در سال است ولی عملکرد تولید بیشتر از ۱۰ هزار کامیون نبوده است. بنابراین، این تفاهم‌نامه برابر ۶٫۵ سال تولید عملکردی سال گذشته صنعت کامیون ایران بوده است.

بر اساس زمان اعلام شده، ۶۵ هزار کامیون باید اسفند ۹۸ یعنی طی چهار سال نوسازی می‌شد،‌اما یک سال پس از سررسید زمان وعده داده شده، مشاور معاون وزیر راه و شهرسازی در این‌باره گفت: با توافقی که میان وزارت راه و شهرسازی و وزارت نفت امضا شد،‌ طرح نوسازی ۶۵ هزار کامیون با اختصاص ۲ میلیارد و ۷۶۲ میلیون دلار از محل صرفه جویی کلید خورد.

وی ادامه داد: از محل این طرح پنج هزار کامیون نوسازی و ۱۸ هزار قرارداد امضا شد اما دو عامل تحریم و طرح جدید ریاست‌جمهوری باعث توقف این طرح شد. در طرح نوسازی ۶۵هزار کامیون متقاضی برای خرید کامیونی با قیمت میانگین ۴۵۰ تا ۵۰۰ میلیون تومان ۲۰ درصد آورده داشت و ۸۰ درصد تسهیلات با سود ۹ درصد به وی تعلق می‌گرفت.

وی با بیان این‌که طرح نوسازی ۶۵۰۰۰ کامیون فرسوده به طور کامل متوقف نشده است و تمام قرارداد‌های امضا شده به عنوان تعهد طرح پا برجاست، افزود: ۲ شرکت‌ سازنده کامیون و اتوبوس در حال تلاش برای تولید و تحویل تعدادی خودرو از محل طرح ریاست جمهوری به متقاضیان هستند.

هر سال با نزدیک‌ شدن به سالروز فتح خرمشهر مسئولان وزارت راه و شهرسازی علاوه بر دادن وعده درباره نوسازی کامیون‌های فرسوده، برنامه‌هایی را نیز رونمایی می‌کنند.

۶ خردادماه سال گذشته وزیر راه و شهرسازی در آیین رونمایی از سامانه ثبت‌نام نوسازی کامیون‌های فرسوده، گفته بود: هدفگذاری این طرح نوسازی ۵۳ هزار دستگاه ناوگان حمل‌ونقل (کامیون) است که شامل خودروهایی با ۳ سال کارکرد وارداتی پیش بینی شده در قانون و همچنین خودروهای تولید داخل می‌شود.

وی با بیان این‌که خودروهای وارداتی حتما باید خدمات پس از فروش داشته باشند و منشأ ارز آن‌ها نیز مورد تایید بانک مرکزی باشد، افزود:‌ طبق تدبیر رئیس‌جمهور کار از فرسوده‌ترین کامیون‌ها شروع شد و در همین خصوص در اقدامی فوری ۸۶۳ کامیون بالای ۵۰ سال با بیشترین پیمایش، انتخاب شدند.

نظر متفاوت اتحادیه

این در حالی بوده که کامیون‌داران همواره با دیده تردید به اثرگذاری این برنامه‌ها نگاه کرده‌اند. دبیر کانون کامیون‌داران کشور در این‌باره گفته بود: «طرح نوسازی کامیون‌های فرسوده از طریق واردات کامیون‌های دست دوم مورد قبول و تایید ماست، اما روش اجرای این طرح یک سری ابهامات دارد. ایرادات طرح نوسازی کار را فوق‌العاده سخت و احتمالاً با شکست مواجه خواهد کرد.»

کریمی با اعلام کارگروه نوسازی سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای دارندگان ناوگان با عمر بالای ۴۰ سال در اولویت نوسازی قرار دارند، گفت: از سوی دیگر بحث ثبت‌نام هم که آن را اعلام کرده‌اند در واقع ثبت‌نام متقاضیان واردات کامیون‌های دست دوم است. یعنی شرکت‌های خودروسازی، شرکت‌های واردکننده، شرکت‌های حمل‌ونقل و شرکت‌های دارای مجوز از وزارت صنعت و دارندگان کامیون‌های فرسوده می‌توانند برای واردات ثبت‌نام کنند.

دبیر کانون کامیون‌داران کشور گفت: وقتی قرار است تسهیلاتی از سوی دولت پرداخت شود، تقریباً ۱۰۰ درصد ناوگان فرسوده در اختیار گروه چهارم (دارندگان کامیون‌های فرسوده) قرار دارد. این گروه توان این‌که علاوه بر اقساط کامیون، بتوانند رقم ۴۰ تا ۴۵ هزار یورو را ندارند.

کریمی بیان کرد:‌ بنابراین عملاً وقتی ارفاقی برای این موضوع دیده نشده است، امکان عملیاتی شدن این واردات توسط دارندگان کامیون فرسوده وجود ندارد. دولت برای یکبار هم که شده برای بحث نوسازی ناوگان باری باید هزینه کند. نباید طرحی را اعلام کنند که جنبه نمایشی داشته باشد؛‌چنین طرح‌هایی نه تنها تاثیری در بازار نخواهد داشت،‌بلکه ممکن است اثر معکوسی را هم به دنبال داشته باشد.

وی تاکید کرد:‌ شاید در زمان ثبت‌نام و اعلام طرح واردات کامیون‌ دست‌دوم مقداری در قیمت‌ها تاثیرگذار باشد، اما وقتی طرح به نتیجه نمی‌رسد و خروجی مناسبی ندارد قطعاً به نوعی به افزایش قیمت‌ها دامن می‌زند.

وی اظهار کرد: بحث واردات کامیون‌های فرسوده نباید به شرکت‌های خودروساز محدود باشد،‌ طرح نوسازی کامیون‌های فرسوده طرح بزرگی است ولی حتما باید برای دارندگان کامیون فرسوده تسهیلات ویژه‌ای در نظر گرفته شود.

وی گفت: شرکت‌های خودروسازی یا سرمایه‌گذاری می‌توانند از طریق لیزینگ یا طریق منابع بانکی تسهیلات را در اختیار قرار دهند؛ اما اولاً این کار غیرممکن است و ثانیاً باید میزان کارمزد و سودی که قرار است دریافت شود، مشخص باشد.

دبیر کانون کامیون‌داران اضافه کرد: این مسئله نوسازی ناوگان را با ابهام مواجه کرده است. از سوی دیگر باید به این نکته توجه شود وقتی ناوگان نوسازی می‌شود باید باری باشد تا حمل شده و کامیون‌دار بتواند اقساط کامیون وارداتی را پرداخت کند. در طرحی که سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای اعلام کرده بر توسعه و نوسازی ناوگان تاکید شده است.

 

ارسال نظر

بیشتر
دیگر رسانه ها