کد خبر : 62685

علی خندانی گفت: معامله‌گران برای تنظیم سند خودروهای خارجی چند روز صبر کنند تا هزینه آن بر اساس مبالغ جدید محاسبه شود که تا 40 درصد ارزان‌تر است.

به گزارش خودروتک به نقل از تسنیم ، علی خندانی، رئیس کانون سردفتران و دفتریاران ، با اشاره به انتشار خبر کاهش هزینه تنظیم سند خودروهای خارجی گفت: مبالغی که بابت هزینه تنظیم اسناد اتومبیل در دفاتر اسناد وصول می‌شود بر اساس قیمت منطقه‌ای و قیمت ارزش معاملاتی خودرو است که دارایی اعلام می‌کند. مبنای کار لیست اعلامی دارایی است و بر اساس آن مطالبات و حقوق دولتی وصول می‌شود و دفترخانه تنظیم سند را انجام می‌دهد و بر مبنای آن حق‌التحریر دفاتر هم اخذ می‌شود.

وی افزود: معمولاً وزارت دارایی ابتدای هر سال میلادی (دی‌ماه) برای خودروهای خارجی و اول هر سال شمسی برای خودروهای داخلی، ارزش معاملاتی خودروها را به دفاتر اسناد رسمی اعلام می‌کند. امسال هم به این شکل عمل کردند و هزینه‌ها را ابلاغ کردند.

خندانی ادامه داد: امسال و برای اولین بار شاهد بودیم که وزارت دارایی چند روز قبل لیست جدیدی از ارزش معاملاتی اتومبیل‌های خارجی به دفاتر اسناد اعلام و ابلاغ کرد که طبق آن و بر اساس نوع ماشین، رقم تنظیم سند کاهش پیدا کرده است؛ برخی تا 25 درصد و برخی بین 50  تا 60 درصد که با میانگین کلی 40 درصد شاهد کاهش هزینه تنیم سند خودرو در دفاتر اسناد هستیم.

خندانی در پایان بیان کرد: اصرار نداریم که بگوییم معامله‌گران برای تنظیم سند دست نگه دارند؛ ولی اگر عجله‌ای ندارند چند روزی را منتظر بمانند تا اعداد و ارقام در سامانه لحاظ شود و در این صورت هزینه تنظیم سند ارزان‌تر خواهد بود.

ارسال نظر

دیگر رسانه ها