کد خبر : 61886

اینکه ما توقع داشته باشیم که یک بنگاه اقتصادی با زیان انباشته گسترده و بدهی بسیار سنگین، ناگهان تغییر وضعیت داده و اهداف کلان تولیدی را اجرایی کند، قطعا به دور از واقعیت‌ها خواهد بود.

به گزارش خودروتک به نقل از اقتصاد آنلاین ، در مسائل اقتصادی ما از سویی با رشد اقتصادی منفی سال‌های گذشته طرفیم، از سوی دیگر نرخ تورم به مرز 40 درصد رسیده و تحریم‌ها نیز فشار خود را بر اقتصاد حفظ کرده‌اند. صنعت خودرو نیز مانند دیگر بخش‌های اقتصاد ایران، تحت تاثیر این مسائل سیاسی و اقتصادی قرار خواهد گرفت و تحلیل شرایط سال جاری، وابسته به تمامی این عوامل خواهد بود.

زاوه با بیان اینکه فشار تورم در سال جاری نیز بر صنعت خودرو ادامه خواهد داشت، توضیح داد: ما در سال‌های گذشته شاهد آن بودیم که تحت تاثیر افزایش قیمت خودرو، قدرت خرید اقشاری از جامعه در این حوزه از بین رفت یا بسیار محدود شد. دوره‌هایی از رکود که در سال گذشته تجربه کردیم، احتمالا در سال جاری نیز دیده می‌شود و این توقع که رونقی همه جانبه و افزایش معاملات در این بازار به ثبت برسد، لااقل در حال حاضر دور از انتظار است.

وی با اشاره به مشکلات جدی خودروسازان در سال‌های گذشته، افزود: اینکه ما توقع داشته باشیم که یک بنگاه اقتصادی با زیان انباشته گسترده و بدهی بسیار سنگین، ناگهان تغییر وضعیت داده و اهداف کلان تولیدی را اجرایی کند، قطعا به دور از واقعیت‌ها خواهد بود. تغییر شرایط این تولیدکنندگان نیاز به اصلاح ساختار کلان تصمیم گیری دارد که مشخص نیست چه زمانی جرات اجرای آن‌ها دیده می‌شود.

این کارشناس خودرو خاطرنشان کرد: در شرایط فعلی اگر خودروسازان فضا پیدا کنند، نسبت به افزایش قیمت محصولات خود اقدام می‌کنند تا از زیان فعلی خارج شوند، اگر این اتفاق بیفتد قیمت خودرو باز هم رشد خواهد کرد و قدرت خرید اقشار کم درامد پایین‌تر می‌آید. اگر قیمت‌ها باز هم به شکل دستوری پایین نگه داشته شود نیز زیان خودروسازان و دشوارتر شدن شرایط آنها قطعی خواهد بود. به این ترتیب از سویی به نظر می‌رسد رکود در بازار ادامه پیدا کند و از طرف دیگر تورم کلان اقتصاد ایران در صنعت خودرو نیز خود را نشان خواهد داد و با اضافه کردن مسائل کلان سیاسی و اقتصادی، پازل این بازار در سال جاری، پیچیده‌تر می‌شود.

 

ارسال نظر

دیگر رسانه ها