کد خبر : 61601

در‌حالی‌که ایران و آمریکا هنوز نتیجه مذاکرات وین و برنامه خود برای بازگشت به توافق هسته‌ای و برجام را رسما اعلام نکرده‌اند، رسانه‌های خارجی از احتمال لغو برخی تحریم‌ها از جمله تحریم صنعت خودرو خبر داده‌اند.

به گزارش خودروتک به نقل از دنیای اقتصاد؛ به تازگی روزنامه وال‌استریت ژورنال به نقل از یک مقام ارشد اروپایی خبر داده است آمریکا تمایل دارد تحریم‌های مربوط به صنایع مختلف از جمله خودروسازی ایران را کاهش دهد. طبق گزارش این روزنامه، لغو تحریم علیه بانک مرکزی و نفت ایران نیز جزو برنامه‌های آمریکا در صورت بازگشت به برجام است.

با فرض صحت این ادعا، صنعت خودروی ایران می‌تواند پس از حدود سه سال دست و پنجه نرم کردن با تحریم‌ها و محدودیت بین‌المللی، از انزوا خارج و ضمن پیوستن به جهان خودروسازی، مشارکت‌های خارجی را از سر بگیرد. در سال ۲۰۱۸ که آمریکا از توافق هسته‌ای و برجام خارج شد، خودروسازی جزو اولین بخش‌های تحریمی بود و گویا حالا نیز در لیست اولین حوزه‌هایی است که بناست تحریم‌هایش لغو شود. حدودا سه سال پیش بود که دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا اعلام کرد کشورش از توافق هسته‌ای و برجام خارج و سخت‌ترین تحریم‌ها را علیه ایران اعمال می‌کند.

سه ماه بعد، خودروسازی ایران رسما تحریم شد تا بار دیگر ارتباط خودروسازان و قطعه‌سازان کشور با خارجی‌ها قطع شود. همچنین شرکای خارجی نیز از بیم تنبیهات آمریکا تصمیم به ترک ایران گرفتند و نه فقط اروپایی‌ها، بلکه حتی برخی شرکت‌های چینی نیز به موج تحریم پیوستند. در آن مقطع مقامات صنعتی کشور اعلام کردند زیرساخت‌های لازم برای مقابله با تحریم خودروسازی وجود دارد؛ اما گذشت زمان ثابت کرد وابستگی صنعت خودرو به خارجی‌ها بیش از آن است که در کوتاه‌مدت قابل جبران باشد.

 

ارسال نظر

بیشتر
دیگر رسانه ها