کد خبر : 61110

ایران، اروپا و آمریکا از هفته گذشته مذاکرات هسته‌ای جدید خود را در وین آغاز کرده‌اند تا در صورت حصول توافق، همه به برجام بازگشته و تحریم‌ها لغو شوند. از آنجا که نتیجه این مذاکرات تاثیر مستقیمی روی اقتصاد کشور در آینده دارد، انتظارات تورمی شهروندان نیز متاثر از آن، دچار نوسان شده و خبرهای مثبت و منفی، سبب بالا و پایین رفتن آن می‌شود.

به گزارش خودروتک به نقل از دنیای اقتصاد ، با توجه به اثرگذاری انتظارات تورمی روی بازار ارز و تاثیر نوسان این بازار روی منحنی قیمت خودرو، نتیجه مذاکرات وین بدون شک در افت‌وخیز قیمت خودروها نیز نقش خواهد داشت.

از همین رو این روزها هم در بخش عرضه و هم در قسمت تقاضا، تردیدها بابت خرید و فروش خودرو افزایش یافته است. اوضاع به شکلی است که خیلی‌ها فروش خودرو را در این شرایط ریسک می‌دانند و خیلی‌های دیگر نیز خرید را. از همین رو معاملات در بازار خودرو به حداقل رسیده و کمتر کسی حاضر به خرید و فروش در این شرایط است.

البته تعطیلی مراکز شماره گذاری و همچنین خطرات بیرون آمدن از منزل در این دوران قرمز کرونایی، دیگر دلایل کاهش خرید و فروش خودرو به شمار می‌روند. در کنار اینها آغاز ماه رمضان نیز جزو دیگر دلایل افت خرید و فروش خودرو محسوب می‌شود که البته نقش آن در مقایسه با دیگر علل، بسیار کمتر است.

پیش‌بینی فعالان بازار این است که طی هفته‌های آتی به خصوص اگر نتایج مذاکرات وین تا حدی مشخص شود، خرید و فروش خودرو از رکود فعلی خارج خواهد شد. در حال حاضر فروشندگان و خریداران خودرو به نوعی معطل احیا شدن یا نشدن برجام هستند تا با تعیین تکلیف آن، نسبت به خرید و فروش اقدام کنند. به نظر می‌رسد در صورت احیای برجام انتظارات تورمی کاهش پیدا کرده و نرخ ارز هم نزولی می‌شود، بنابراین قیمت خودرو نیز رو به کاهش خواهد رفت. در این صورت میل به عرضه خودرو بالا می‌رود و این موضوع می‌تواند منجر به رونق معاملات در بازار شود.

 

ارسال نظر

دیگر رسانه ها