کد خبر : 60946

عرضه خودرو در بورس کالا با حذف کنترل بازار، قطعا به آشفتگی بیشتر و سود حلقه های فساد منجر می شود، اما دردناک ترین قسمت سیاست به ظاهر مردمی، سرکوب قیمت ها و تورم عمومی است.

به گزارش خودروتک به نقل از باشگاه خبرنگاران ، فربد زاوه کارشناس صنعت خودرو تشریح کرد: حتی اگر کسی به صورت اتفاقی یا نفوذ خود خواسته از این پوشش فساد ساختاری و رانت چند ده میلیونی منتفع شود، همه هزینه های زندگی اش چند برابر می شود و آن را با ضریب فزآینده باز پس می دهد، حال آن روستایی یا کارگر فقیری که اصولا آورده و اقبالی برای رانت خواری ندارد، فقط هزینه های گزاف را می پردازد.

زاوه ادامه داد: هر چند سطح قیمت خودروها مانند نرخ ارز متناسب اقتصاد ایران نیست، اما نباید به طمع گرفتن یک رانت چند ده میلیونی، به قیمت دستوری به هر شکلی رضایت داد. حتی کسانی که قبلا خودرو ثبت نام کرده اند، نه به خاطر مردم که برای حفظ اندک قدرت معیشتی خود، باید با این شیوه مخالفت کنند تا بیشتر غرق نشوند.

قیمت دستوری باید متوقف شود

او ادامه داد: قیمت دستوری چیزی جز فساد نهادینه نیست و باید سریع آن را متوقف کرد. نه تنها واردات خودرو باید متوقف بماند که حتی تولید هم به سرعت کاهش یابد.

این کارشناس صنعت خودرو بیان کرد: تولید چند صد هزار دستگاه خودرو منجر به قتل انسان ها علاوه بر تصادفات جاده ای، افراد زیادی را راهی تخت های بیمارستانی خواهد کرد و نباید از آن حمایت شود.

 

ارسال نظر

دیگر رسانه ها