کد خبر : 60531

فروش فوری خودروسازان بلافاصله در تعطیلات سال نو شروع شده است، اما آیا این اخبار به معنی ریزش قیمت خودرو است؟

به گزارش خودروتک به نقل از باشگاه خبرنگاران ، سال ۱۴۰۰ با اخبار غیرمنتظره خودرویی شروع شده است. در حالی که حدود سه سال است که واردات خودرو ممنوع شده است، اخباری از واردات و مونتاژ خودرو‌های شاسی بلند روسی و پژو ۳۰۸ به گوش می‌رسد. از آن سمت فروش فوری خودروسازان بلافاصله در تعطیلات سال نو شروع شده است، اما آیا این اخبار به معنی ریزش قیمت خودرو است؟

درست در تعطیلات نوروزی ایران‌خودرو نخستین فروش محصولات خود را در سال ۱۴۰۰ از هشتم فروردین شروع کرده و سه خودروی پژو پارس بنزینی، پژو پارس TU۵ و سمند LX با تحویل سه ماهه عرضه شده است.

علاوه بر این اخباری از واردات پژو ۳۰۸ به ایران به گوش می‌رسد. این در حالی است که رزم حسینی، وزیر صنعت سال گذشته وعده داده بود که تولید خودرو در سال ۱۴۰۰ افزایش دارد و قیمت خودرو تا اردیبهشت ماه کاهشی خواهد شد، اما آیا این اتفاق عملی است؟

بازار خودرو

کاهش قیمت خودرو در راه است؟

فربد زاوه، کارشناس صنعت خودرو در این خصوص می‌گوید که کاهش قیمت خودرو مشروط به افزایش عرضه است، اما با توجه به مشکلاتی که تحریم برای نقل و انتقال پول، تامین قطعات خودرو و افزایش هزینه تولید ایجاد کرده، به نظر نمی‌رسد بدون اتفاق موثر در سیاست خارجی ایران، تولید خودرو به صورت قابل توجه افزایش داشته باشد.

او معتقد است که رفع ممنوعیت واردات خودرو هم نمی‌تواند قیمت خودرو‌های داخلی را به صورت قابل توجه کاهش دهد چرا که قیمت خودروی داخلی متناسب با نرخ دلار در بازار آزاد است، اما این اتفاق قیمت خودروی خارجی را حتی تا نصف قیمت کاهش خواهد داد. زیرا قیمت خودروی خارجی گاهی حتی با دلار ۵۰ هزار تومانی فروخته شده است.

رفع ممنوعیت واردات خودرو، اما به نظر بسیاری از کارشناسان در شرایط تحریمی فعلی دور از ذهن است چرا که با سقوط صادرات نفت و کاهش ذخایر ارز، دولت به دنبال صرفه جویی در مخارج ارزی است.

 

ارسال نظر

بیشتر
دیگر رسانه ها